PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma górnictwa i ustawa metropolitalna mają być nową szansą na rozwój Śląska

  • PAP/MN    31 marca 2017 - 09:08
Reforma górnictwa i ustawa metropolitalna mają być nową szansą na rozwój Śląska
Metropolia na Górnym Śląsku ma liczyć co najmniej 2 mln mieszkańców. (fot. wikipedia.org, CC BY 3.0)

Premier Beata Szydło widzi duże szanse na rozwój dla woj. śląskiego.
• Zdaniem premier Beaty Szydło, nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla Śląska.

• Według niej przejęcie Katowickiego Holdingu Węglowego przez Polską Grupę Górniczą to pierwszy krok na rzecz reformy branży.

• Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego czeka na podpis prezydenta. Według ustawy, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego.

Na początek kwietnia planowane jest przekazanie aktywów Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), co w praktyce oznacza połączenie obu firm.

Premier w wywiadzie dla radiowej Jedynki podkreślała, że przejęcie katowickiego holdingu przez PGG to pierwszy krok na rzecz reformy górnictwa, która - jak mówiła - nie tylko doinwestuje górnictwo, ale sprawi, że będzie ono miało przed sobą "dobrą szansę rozwoju".

"To jest też dobry czas dla Śląska, bo kiedy ja podjęłam decyzję o tym, żeby wprowadzić reformę górnictwa, podjęłam również decyzję o tym, że będziemy wprowadzali ustawę metropolitalną dla Śląska" - mówiła szefowa rządu. "To jest ważne rozwiązanie, które daje dla Śląska niezwykłą szansę. Ten region może być spokojny o swoją przyszłość, o swój rozwój" - podkreśliła.

Czytaj też: Chęciński: Nowe organy metropolii w woj. śląskim wszędzie, tylko nie w Katowicach

"Nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla woj. śląskiego" - zaznaczyła szefowa rządu.

"Takie rozwiązania dla poszczególnych regionów - oczywiście w różnych konfiguracjach i to będzie wykorzystywane, różnych tych lokalnych, regionalnych przewag konkurencyjnych, tych szans, tego wszystkiego co może i co będzie decydować o rozwoju danego regionu - my będziemy proponowali konsekwentnie w naszym programie i w ten sposób będziemy chcieli, ażeby Polska się rozwijała" - mówiła premier.

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego czeka na podpis prezydenta. Według ustawy, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców.

Czytaj też: Bytom chce być stolicą metropolii na Śląsku i w Zagłębiu

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.