PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma gospodarki wodnej nabiera tempa

  • bad    11 czerwca 2014 - 17:14
Reforma gospodarki wodnej nabiera tempa

Najważniejszym efektem reformy wodnej, prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska, jest uporządkowanie władztwa wodnego i oddzielenie gospodarowania zasobami wodnymi od zarządzania majątkiem wodnym - powiedział Mateusz Balcerowicz z Ministerstwa Środowiska.
Jednym z elementów Targów WaterWays Expo 2014, Żegluga Śródlądowa i Gospodarka Wodna w Bydgoszczy jest sejmik żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej. Podczas tego wydarzenia Ministerstwo Środowiska reprezentował Mateusz Balcerowicz, zastępca dyrektora departamentu zasobów wodnych. W swoim wystąpieniu Mateusz Balcerowicz przypomniał założenia reformy gospodarki wodnej prowadzonej przez ministerstwo.

- Ważne jest, aby odejść od podejścia sektorowego do gospodarowania wodą i zarządzania infrastrukturą wodną w Polsce. Takie podejście to rozmycie odpowiedzialności za utrzymanie wód i inwestycje wynikające z rozdrobnienia kompetencji. To zbędne rozciągnięcie procesu decyzyjnego. To także nieprzejrzysty podział kompetencji - zarządzanie jednym odcinkiem rzeki przez wiele podmiotów. To także brak możliwości zapewnienia ciągłości finansowania gospodarki wodnej i w konsekwencji niedostateczne środki na inwestycje - podkreślił Balcerowicz.

Mateusz Balcerowicz zaznaczył, że rozwiązaniem jest, proponowane przez resort, oddzielenie gospodarowania wodami od zarządzania i inwestowania w majątek wodny oraz stworzenie ram prawnych określających jednoznacznie instytucje zobowiązane do zarządzania wodą sprowadzające się określenia - jedna rzeka, jeden gospodarz.

Czytaj też: Weźmiemy 54 rzeki i kanały, na resztę samorządy dostaną spore środki

Najważniejszym efektem reformy wodnej, prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska, jest uporządkowanie władztwa wodnego i oddzielenie gospodarowania zasobami wodnymi od zarządzania majątkiem wodnym. Zmiany mają się także przyczynić do usprawnienia finansowania inwestycji wodnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • anna, 2014-12-08 09:09:43

    Najwazniejszym efektem tej reformy ma być "oddzielenie gospodarowania zasobami wodnymi od zarządzania majątkiem wodnym", a jest to nic innego jak powrót do stanu sprzed 15 lat, gdy funkcjonowaly RZGW (gospodarowanie zasobami wodnymi) i ODGW (zarządzanie majątkiem wodnym) osobno.
  • wodzu, 2014-11-18 09:25:35

    Panom z Ministerstwa Ochrony Środowiska już dziękujemy. Zepsuliscie co mozna było zepsuć w gospodarce wodnej. Niestety, wy co najwyżej przypilnujecie upadku żeglugi środlądowej w Polsce. Panom juz dziekujemy! Liczymy na zmianę garnituru administracyjnego juz niedlugo...trzeba będzie budować z ruin......gospodarkę wodną  rozwiń