Reforma gospodarki wodnej nabiera tempa

Najważniejszym efektem reformy wodnej, prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska, jest uporządkowanie władztwa wodnego i oddzielenie gospodarowania zasobami wodnymi od zarządzania majątkiem wodnym - powiedział Mateusz Balcerowicz z Ministerstwa Środowiska.
Reforma gospodarki wodnej nabiera tempa

Jednym z elementów Targów WaterWays Expo 2014, Żegluga Śródlądowa i Gospodarka Wodna w Bydgoszczy jest sejmik żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej. Podczas tego wydarzenia Ministerstwo Środowiska reprezentował Mateusz Balcerowicz, zastępca dyrektora departamentu zasobów wodnych. W swoim wystąpieniu Mateusz Balcerowicz przypomniał założenia reformy gospodarki wodnej prowadzonej przez ministerstwo.

- Ważne jest, aby odejść od podejścia sektorowego do gospodarowania wodą i zarządzania infrastrukturą wodną w Polsce. Takie podejście to rozmycie odpowiedzialności za utrzymanie wód i inwestycje wynikające z rozdrobnienia kompetencji. To zbędne rozciągnięcie procesu decyzyjnego. To także nieprzejrzysty podział kompetencji - zarządzanie jednym odcinkiem rzeki przez wiele podmiotów. To także brak możliwości zapewnienia ciągłości finansowania gospodarki wodnej i w konsekwencji niedostateczne środki na inwestycje - podkreślił Balcerowicz.

Mateusz Balcerowicz zaznaczył, że rozwiązaniem jest, proponowane przez resort, oddzielenie gospodarowania wodami od zarządzania i inwestowania w majątek wodny oraz stworzenie ram prawnych określających jednoznacznie instytucje zobowiązane do zarządzania wodą sprowadzające się określenia - jedna rzeka, jeden gospodarz.

Czytaj też: Weźmiemy 54 rzeki i kanały, na resztę samorządy dostaną spore środki

Najważniejszym efektem reformy wodnej, prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska, jest uporządkowanie władztwa wodnego i oddzielenie gospodarowania zasobami wodnymi od zarządzania majątkiem wodnym. Zmiany mają się także przyczynić do usprawnienia finansowania inwestycji wodnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Najwazniejszym efektem tej reformy ma być "oddzielenie gospodarowania zasobami wodnymi od zarządzania majątkiem wodnym", a jest to nic innego jak powrót do stanu sprzed 15 lat, gdy funkcjonowaly RZGW (gospodarowanie zasobami wodnymi) i ODGW (zarządzanie majątkiem wodnym) osobno.

anna, 2014-12-08 09:09:43 odpowiedz

Panom z Ministerstwa Ochrony Środowiska już dziękujemy. Zepsuliscie co mozna było zepsuć w gospodarce wodnej. Niestety, wy co najwyżej przypilnujecie upadku żeglugi środlądowej w Polsce. Panom juz dziekujemy! Liczymy na zmianę garnituru administracyjnego juz niedlugo...trzeba będzie budować z ruin......gospodarkę wodną rozwiń

wodzu, 2014-11-18 09:25:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU