Reforma nadzoru budowlanego: Gdzie będą okręgowe inspektoraty?

  • Michał Wroński
  • 26-06-2017
  • drukuj
Gdzie zostaną ulokowane siedziby okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego? Nowy system ma zacząć funkcjonowanie od 2018 roku, a zatem zapytaliśmy w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa o jego szczegóły.
Reforma nadzoru budowlanego: Gdzie będą okręgowe inspektoraty?
W 102 z 377 powiatowych inspektoratów zatrudnienie merytoryczne wynosi nie więcej niż 3 etaty. (fot. mat. ZDM Warszawa)

Przy reorganizacji struktur nadzoru budowlanego w Polsce pod uwagę będą brane: liczba mieszkańców, liczba wydawanych przez organy administracji budowlanej rozstrzygnięć, warunki i możliwości lokalowe, a także warunki dostępności komunikacyjnej.

• Nowy system ma być wypracowany we współpracy z wojewodami, Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego oraz wojewódzkimi inspektorami nadzoru budowlanego. Opinię w jego sprawie ma też wydać Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

• Na razie jednak nikt nie wie, gdzie konkretnie znajdować się będą okręgowe inspektoraty nadzoru budowlanego. A pytaliśmy zarówno w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, jak też w urzędach wojewódzkich.

 

O planowanej reorganizacji struktur nadzoru budowlanego w Polsce mówi się już od dłuższego czasu. Przygotowywana równolegle z pracami nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego nowelizacja ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego zakłada utworzenie ok. 100 okręgowych inspektoratów w miejsce działających obecnie 377 powiatowych inspektoratów.

System na działać sprawniej. Dzięki temu ma być bezpieczniej

Jak tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zmiany te mają usprawnić działanie nadzoru budowlanego. Resort wskazuje, że w aż 102 z 377 powiatowych inspektoratów zatrudnienie merytoryczne wynosi nie więcej niż 3 etaty i przekonuje, że istnienie tak małych instytucji nie sprzyja „racjonalnemu wykorzystaniu zasobów finansowych i ludzkich, ani nie pozwala na zatrudnienie specjalistów z różnych dziedzin o różnych uprawnieniach budowlanych (prawo budowlane wyróżnia obecnie jedenaście specjalności w uprawnieniach budowlanych)”.

Czytaj : Tomasz Żuchowski o Rejestrze Urbanistyczno-Budowlanym: obowiązkowe bazy danych planistycznych

- Ograniczenie liczby inspektoratów najniższego szczebla pozwoli na zmniejszenie kosztów organizacyjnych i zwiększenie nakładów na etaty merytoryczne, wymagające kompetencji specjalistycznych i inżynierskich. Takie rozwiązanie przełoży się na poprawę jakości i sprawności w wykonywaniu zadań nadzoru budowlanego, a tym samym na bezpieczeństwo w budownictwie – informuje resort w przesłanym do PortalSamorzadowy.pl oświadczeniu.

Czytaj : Tomasz Żuchowski: we wrześniu ruszą szkolenia dla urzędników

Trudno powiedzieć, czy taka argumentacja przekonuje osoby zatrudnione obecnie w powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego. Zwłaszcza, że na temat logistyki całej tej operacji niewiele wiadomo. Czasu tymczasem nie zostało już byt wiele. Urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapowiadają, że po przyjęciu przez rząd projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego, wraz z pakietem regulacji okołokodeksowych (w tym projektem ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego), zostanie on w drugiej połowie roku skierowany do Sejmu. W związku z tym zapytaliśmy resort o to, czy znane są już lokalizacje przyszłych inspektoratów okręgowych i o to, co stanie się z pracownikami obecnych powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zlikwidować nadzór budowlany w Zielonej Górze , jest do d..py przenieść do Nowej Soli albo do Żar

ziomal, 2017-06-27 22:05:29 odpowiedz

Zlikwidować Powiaty to zjadacze naszych podatków . Polska ma już tylko 34 mil. ludności a urzędników przybywa . Polska to dziwny kraj ?

Ćierpliwy Polak, 2017-06-27 08:01:01 odpowiedz

Czy ktoś zapytał inwestorów o zdanie? W szczególności tych najmniejszych, których jest najwięcej. Ile czasu stracą na dojazd do nowych siedzib Inspektoratów? Dzisiaj jest to kilka lub kilkanaście km, a jutro będzie kilkadziesiąt a może więcej. Inspektoraty mają być dla mieszkańców, a nie dla urzędni...ków albo cięcia kosztów. rozwiń

Aj, 2017-06-26 12:00:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE