PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma sądów rejonowych odrzucona

  • PAP    10 maja 2013 - 17:13
Reforma sądów rejonowych odrzucona

Reorganizacja sądów przeprowadzona przez Jarosława Gowina to początek szeroko rozumianej reformy, która ma usprawnić wymiar sprawiedliwości - ocenia minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Dodał, że nadal będzie przekonywał posłów do tych zmian.
W piątek Sejm uchwalił ustawę o okręgach sądów powszechnych, która cofa reformę Gowina dotyczącą 79 małych sądów rejonowych.

Biernacki powiedział dziennikarzom w Sejmie po głosowaniu, że będzie pracował nad utrzymaniem kierunku zaproponowanego przez Gowina. Będziemy nadal przekonywać posłów, gdy ustawa wróci z Senatu - podkreślił.

Czytaj też: Minister jednym podpisem nie powinien decydować o znoszeniu sądów

"My traktujemy, że jest to początek szeroko rozumianej reformy, która ma doprowadzić do usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, w tym sądów" - zaznaczył minister. Jak dodał, zmiany w wymiarze sprawiedliwości są robione "dla obywateli"; zapewniał, że nie jest jego intencją konflikt z "ludźmi z wymiaru sprawiedliwości".

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Andrzej Halicki (PO) powiedział, że Platforma będzie chciała poprawić w Senacie ustawę przywracającą 79 sądów rejonowych, zniesionych od 1 stycznia reformą wprowadzoną przez Jarosława Gowina. PO przegrała głosowanie w tej sprawie.

231 posłów z: PSL, PiS, RP, SLD i SP poparło ustawę przywracającą 79 sądów rejonowych zniesionych reformą Jarosława Gowina. Przeciw ustawie głosowało 200 posłów, w tym 197 z PO; jeden poseł Platformy wstrzymał się od głosu.

- Moim zdaniem będziemy tę ustawę poprawiać w Senacie - powiedział Halicki. Jak ocenił, ustawa w obecnym kształcie zawiera regulacje, które uniemożliwiają funkcjonowanie sądów. Przekonywał, że gdyby ustawa obywatelska weszła w życie, musiałaby podlegać ciągłym nowelizacjom, bo zawiera szczegółowe zapisy dotyczące geograficznych granic okręgów sądowych.

- Są drogi prawne, aby ta ustawa nie funkcjonowała nawet, gdyby wyszła z Sejmu - powiedział Halicki. Nie sprecyzował, czy chodzi mu o możliwość zawetowania tej ustawy (lub skierowania jej do trybunału Konstytucyjnego) przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Halicki apelował do polityków wszystkich opcji o uspokojenie nastrojów. - Potrzeba troszeczkę ochłody i refleksji nad ustawą, kiedy wróci z Senatu. Sejm nie powinien działać w myśl zasady "na złość babci odmrożę sobie uszy" - zaznaczył polityk PO.

- Wbrew stanowisku Platformy Obywatelskiej, wbrew pokrzykiwaniu premiera Donalda Tuska, zwyciężył rozsądek - tak Andrzej Duda (PiS) skomentował uchwalenie przez Sejm ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych.

Z kolei rzecznik PiS Adam Hofman, komentując sprawę, ocenił: "rząd się sypie, rząd się popruł zupełnie, wprowadza chaos w Polsce i to widać dziś na sali sejmowej".

Według Dudy uchwalenie przez Sejmu ustawy cofającej reformę Jarosława Gowina świadczy o tym, że "PSL się opamiętał i jednak widzi, że daleko z Platformą i jej metodami niszczenia kraju nie zajdzie".

- To pokazuje, co Platforma z Polską robi - Platforma niszczy Polskę. Powtarzam to cały czas - nie mam co do tego żadnych wątpliwości - to jest niszczenie naszego kraju, to jest przenoszenie wszystkiego do wielkich metropolii, ale to oznacza niszczenie Polski powiatowej - ocenił Duda.

Wyraził także nadzieję, że do uchwalonej przez Sejm ustawy senatorowie podejdą "z refleksją". - A ta refleksja będzie nad tym, że setki tysięcy obywateli podpisały ten projekt, żądając tego, by pozostawiono im ich instytucje, czyli sądy w powiatach - przekonywał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.