PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma sądownictwa będzie kontynuowana

  • PAP    5 kwietnia 2013 - 13:03
Reforma sądownictwa będzie kontynuowana

Premier Donald Tusk jest przekonany, że reforma sądownictwa zapoczątkowana przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina „znajdzie swój szczęśliwy finał, co znaczy, że będzie skutecznie kontynuowana”.
W piątek Sejm rozpatrywał obywatelski projekt ustawy, który miałby znieść reorganizację sądów przeprowadzoną przez ministra sprawiedliwości. Projekt wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami. Takie rozwiązanie wspiera klub PSL.

„Reforma sądownictwa, w tym początek, jakim jest konsolidacja sądów, którą zapoczątkował minister Gowin, znajdzie swój szczęśliwy finał, co znaczy, że będzie skutecznie kontynuowana" - mówił Tusk w piątek dziennikarzom w Sejmie.

Czytaj też: Premiera cieszy wyrok trybunału

Premier pytany był, czy prezydent Bronisław Komorowski konsultował z nim swoją propozycję w sprawie sądów rejonowych.

„Pan prezydent rozmawiał ze mną na ten temat m.in. w czwartek rano. Idea, by precyzyjne kryteria rozstrzygały o tym, gdzie znajduje się sąd, to są pomysły, które są częścią tej reformy i ministra Gowina nie trzeba przekonywać do utworzenia takiego systemu kryteriów. Cieszę się, że prezydent szuka sposobu na łagodzenie konfliktu" - podkreślił Tusk.

Komorowski rozmawiał w czwartek o obywatelskim projekcie z szefami klubów PO i PSL - Rafałem Grupińskim i Janem Burym.

Jak poinformował prezydencki minister Sławomir Rybicki, prezydent „zapowiedział inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych, która doprowadzi w przyszłości do racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce, wprowadzając trwałe rozwiązania oparte na obiektywnych i racjonalnych przesłankach związanych z kryterium ludnościowym i m.in. kryterium ilości rozpatrywanych spraw".

Od stycznia - na mocy rozporządzenia szefa resortu sprawiedliwości - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Głównym celem zmian - wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

W ub. tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Szef rządu dopytywany był również o inny z pomysłów szefa resortu sprawiedliwości dotyczący zmiany struktury sądownictwa w Polsce. Zdaniem Gowina, z punktu widzenia efektywności wymiaru sprawiedliwości istotna byłaby likwidacja sądów rejonowych.

„Rozmawiałem o tym z ministrem Gowinem. To jest myśl odważna i moim zdaniem w sensownym kierunku. Wymaga jeszcze poważnego namysłu i uczestnictwa środowisk sędziowskich" - powiedział premier.

Jak dodał, zwracał uwagę ministrowi sprawiedliwości, że „reforma sądownictwa musi być z udziałem przedstawicieli tego środowiska". „Na pewno wśród sędziów znajdziemy wystarczająco dużo sojuszników na rzecz sensownej reformy, także jeśli chodzi o uproszczenie systemu. Chodzi o ułatwienie życia ludziom" - mówił Tusk.

„Nie ulega wątpliwości i będę namawiał sędziów, by przyjęli to do wiadomości i pomogli zmienić, że czas dochodzenia do sprawiedliwości w Polsce jest zdecydowanie za długi i m.in. dlatego, że praca sądów jest źle zorganizowana i sędziowie muszą nam w tym pomóc" - uważa szef rządu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Victor-imię używane w cza, 2013-04-05 15:05:41

    W Polsce jest zdecydowanie zbyt dużo sądów. Musimy ograniczyć ilość tych przeklętych bud do minimum.Obrońcami są jedynie bandziory i złodzieje,którzy w imię "sprawiedliwości" okradają biedne społeczeństwo. W Puławach na szererg inwestycji brakuje pieniędzy tylko budynki reżimowe są w rozk...wicie. Niedługo to tak będzie zaniedbane miasto ale nikomu nie potrzebne 0sądy na wysokim poziomie  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: