PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalne izby obrachunkowe rozwiążą problemy samorządów?

  • PAP/JS    13 marca 2017 - 21:01
Regionalne izby obrachunkowe rozwiążą problemy samorządów?
Rząd zająć ma się we wtorek (14 marca) propozycjami zmian dotyczącymi regionalnych izb obrachunkowych.

Rząd zająć ma się we wtorek (14 marca) propozycjami zmian dotyczącymi regionalnych izb obrachunkowych.
• Celem ustawy jest uszczelnienie i wzmocnienie nadzoru nad gospodarką finansową samorządu terytorialnego.

• Według autorów projektu zmiany pozwolą na szybszą i proporcjonalną reakcję w coraz częstszych sytuacjach pogarszającego się stanu finansów poszczególnych samorządów.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ma to pozwolić m.in. na skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom związanym z nadmiernym zadłużaniem się jednostek samorządu terytorialnego, a przez to spowoduje wzmocnienie pozycji gospodarczej samorządu.

Według autorów projektu zmiany pozwolą na szybszą i proporcjonalną reakcję w coraz częstszych sytuacjach pogarszającego się stanu finansów poszczególnych samorządów. "Jaskrawym przykładem pogłębiającego się niebezpiecznego dla finansów zadłużania jest Gmina Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, w której zadłużenie w ostatnim czasie wyniosło blisko 400 proc. wysokości rocznego budżetu. Dlatego też niezbędna jest modyfikacja zarówno kompetencji, jak i rozwiązań ustrojowych dotyczących izb przez między innymi uporządkowanie i uszczelnienie uprawnień kontrolnych" - podkreślono w uzasadnieniu.

"Planowane jest także wprowadzenie rozwiązań dotyczących rozstrzygnięć nadzorczych podejmowanych w sytuacji braku skuteczności organów samorządowych w wykonywaniu zadań publicznych (ustanowienie zarządu komisarycznego) oraz wydawanych w sytuacji powtarzającego się naruszania prawa przez organ wykonawczy (rozwiązanie lub jego odwołanie)" - wskazano w uzasadnieniu.

Izby są państwowymi organami nadzoru i kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego, a także ich związków i stowarzyszeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.