PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony BGK - nowa strategia banku dla wsparcia samorządów

  • pt    5 kwietnia 2018 - 15:33
Regiony BGK - nowa strategia banku dla wsparcia samorządów
W 16 województwach BGK chce być regionalnym ambasadorem państwowych instytucji rozwoju (fot.fotolia)

Bank Gospodarstwa Krajowego w miejsce oddziałów wprowadza Regiony BGK. Mają one wziąć pod uwagę specyfikę każdego województwa, oferując pomoc i dobór narzędzi finansowania dopasowany do wiodących w tym województwie branż czy sektorów gospodarki.
  • Od 1 marca oddziały Banku Gospodarstwa Krajowego przekształciły się w Regiony BGK. 
  • W nowej roli wzmocnią finansowy ekosystem wsparcia lokalnych przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego.
  • W 16 województwach BGK chce być regionalnym ambasadorem państwowych instytucji rozwoju. 

Powstanie Regionów BGK to część strategii banku na lata 2017-2020, który jest kluczową instytucją rozwoju dla realizacji tzw. planu Morawieckiego. Regiony BGK mają być centrami kompetencji, w których klienci dowiedzą się o możliwościach wsparcia i rozwiązaniach oferowanych przez państwowe instytucje rozwoju. 

Czytaj też: Nie tylko Mieszkanie Plus, BGK ma też inny ciekawy program

BGK będzie także blisko współpracował z regionalnymi partnerami – bankami spółdzielczymi, bankami komercyjnymi, lokalnymi izbami gospodarczymi i agencjami rozwoju.

W swoich działaniach Regiony BGK wezmą pod uwagę specyfikę każdego województwa, oferując pomoc i dobór narzędzi finansowania dopasowany do wiodących w tym województwie branż czy sektorów gospodarki.

 - Nasza nowa rola jest związana z realizacją Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i przełoży się na korzyści dla zrównoważonego rozwoju regionów – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

- Szesnaście naszych regionów, przypisanych danemu województwu, stanie się centrami kompetencji, wymiany doświadczeń i wiedzy o potrzebach rozwojowych danego obszaru. Zmiana nazwy z Oddziałów na Regiony BGK ma tę transformację podkreślić – dodaje prezes BGK.

Czytaj też: Mocny skład wybierze najlepsze komunalne inwestycje

BGK przygotował nową strukturę organizacyjną sieci, w której pojawiły się dwie nowe funkcje: dyrektora ds. rozwoju regionu i doradcy ds. instytucji rozwoju.

- Oferta instytucji rozwoju doskonale się uzupełnia, dzięki czemu wspólnie jesteśmy w stanie wesprzeć różne projekty: od małych przedsiębiorców świadczących usługi czy rozwijających działalność innowacyjną np. w sektorze IT, poprzez spółki komunalne budujące drogi czy osiedla mieszkaniowe, po operatorów kolejowych, regionalnych czempionów eksportu lub ekspansji zagranicznej i przedsiębiorców realizujących wielomilionowe programy inwestycyjne np. we własne innowacyjne centra produkcji czy dystrybucji  – dodaje Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Kolejne etapy metamorfozy Regionów BGK obejmują między innymi nową aranżację siedzib, w których tradycyjne sale obsługi zostaną zastąpione miejscami organizacji spotkań. Wszystkie Regiony BGK mają już systemy wideokonferencyjne, tak aby zapewnić klientom szybki dostęp do ekspertów BGK z warszawskiej centrali, specjalizujących się w poszczególnych sektorach.

Pracownicy Regionów BGK rozpoczynają również program szkoleniowy, przygotowujący ich do profesjonalnego i kompleksowego udzielania informacji o ofercie instytucji rozwoju. Przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji publicznych w regionach będą mogli uczestniczyć w cyklach spotkań, podczas których poznają kompleksową ofertę wsparcia.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stanisław Biega , 2018-04-06 03:13:54

    Przed wyborami przypomnimy wyborcom, co samorząd kujawsko-pomorski szykuje swoim mieszkańcom. Na Wiśle i Brdzie są do wyburzenia z powodu budowy drogi wodnej wszystkie mosty prócz nowego mostu w Toruniu z powodu braku wystarczającego prześwitu dla V klasy żeglowności. Co to za kraj, w którym popi...era się coś, bez sprawdzenia konsekwencji takiego wyboru. Czy ktoś zna tekst konwencji i jakie nierealne obowiązki na siebie wzięła Polska?  rozwiń