PARTNER PORTALU
  • BGK

Regranting, czyli rewolucja w dotacjach na kulturę

  • pt    5 sierpnia 2014 - 09:51

Regranting to w uproszczeniu - dotacja na dotacje. Pieniądze na określone zadania publiczne może dzięki regrantingowi rozdysponować nie powołana przez prezydenta miasta komisja, ale wybrana w konkursie organizacja pozarządowa.
Miasto Poznań wybrało w konkursie operatora pilotażowego programu regrantingowego. Stowarzyszenie Kolektyw 1a zdobyło miejską dotację, którą teraz samo podzieli pomiędzy poznańskich twórców kultury. Mechanizm regrantingu może być zastosowany m.in. przy okazji konkursu na operatora Pawilonu Nowej Gazowni.   

Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa UMP Robert Kaźmierczak: "regranting to w uproszczeniu - dotacja na dotacje. Pieniądze na określone zadania publiczne może dzięki regrantingowi rozdysponować nie powołana przez prezydenta Poznania komisja konkursowa, lecz wybrana w konkursie organizacja pozarządowa.

Czytaj: Prawo zamówień publicznych - czas na senackie poprawki

Przejmuje ona proces wyłaniania i zlecania projektów kulturalnych, co oznacza uwolnienie twórców od konieczności tworzenia rozbudowanych ofert konkursowych i prowadzenia pełnej księgowości. Dzięki regrantingowi z funduszy samorządowych mogą wreszcie korzystać nie tylko stowarzyszenia czy fundacje, ale też grupy nieformalne i osoby fizyczne."

Czytaj też: Każdego roku obeserwujemy znaczną poprawę budzetów samorządów

W wyniku poznańskiego konkursu na wyłonienie operatora pilotażowego programu regrantingowego, za 30 tysięcy złotych zrealizowanych zostanie trzynaście projektów artystycznych oraz cykl szkoleń i warsztatów poświęconych efektywności działalności kulturalnej

Wszystko w ramach zwycięskiej oferty pod nazwą "Miastoczynni". Nabór projektów i warsztaty zorganizuje zwycięzca konkursu, działające na Starym Mieście stowarzyszenie Kolektyw 1a. Od trzech lat skupia ono młodych twórców i animatorów kultury, organizujących w siedzibie przy ul. Św. Wojciech 1a wernisaże, koncerty, warsztaty  spotkania autorskie oraz premiery płyt i książek najczęściej młodych poznańskich autorów.

Projekt MIASTOCZYNNI ma na celu wsparcie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych mieszkańców bądź osób działających na terenie miasta Poznania. Szczególnie w przypadku młodych osób, chętnie angażujących się wolontariacko w projekty artystyczne lub społeczne, potrzebne są warsztaty oraz spotkania, które mogą podnieść ich kompetencje w zakresie prowadzenia projektów kulturalnych (od poziomu pomysłu po fazę realizacji).

Niewiele jest także inicjatyw i możliwości, które łączą poziom teoretyczny programowania kultury z częścią praktyczną" - mówią członkowie Kolektywu 1a. Ich ofertę wybrano spośród pięciu aplikacji konkursowych.

Mechanizm regrantingu może być wykorzystywany w różnego rodzaju celach - na przykład jako element konkursu na wyłonienie operatora Pawilonu Nowej Gazowni.

Miasto Poznań chce przekazać do prowadzenia ten obiekt organizacjom pozarządowym wraz z grantem, którego część będzie musiała zostać rozdysponowana właśnie poprzez regranting.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.