Rejestr nie decyduje o statusie drogi gminnej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 25-04-2012
  • drukuj
NSA orzekł, że właściciele działek położonych przy nieruchomości, która zgodnie z uchwałą gminy ma zostać wydzierżawiona w trybie bezprzetargowym, mogą taką uchwałę zaskarżyć do sądu.
Rejestr nie decyduje o statusie drogi gminnej
Wcześniej sąd wojewódzki oddalił skargę właścicieli, ponieważ uznał, że nie mają oni w tej sprawie interesu prawnego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Uchwała gminy dotyczyła nieruchomości, która stanowiła dla właścicieli drogę wewnętrzną. Właściciele działek uważali, że narusza ich prawo własności, bo na skutek wydzierżawienia gruntów tworzących drogę ich działki zostaną pozbawione dostępu do drogi publicznej.

NSA podkreślił, że właściciele mają interes prawny w zaskarżeniu uchwały. Wydając wyrok powołał się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 listopada 2007 r. w sprawie Bugajny przeciwko Polsce, w którym stwierdzono, że o kwalifikacji drogi jako publicznej lub wewnętrznej nie przesądza jej formalny status, lecz sposób, w jaki faktycznie jest wykorzystywana – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU