PARTNER PORTALU
  • BGK

Rejestracja samochodu: CEPiK 2 gehenną dla urzędów i kierowców. Jest szansa na szybką poprawę sytuacji?

  • bad    1 lutego 2018 - 12:07
Rejestracja samochodu: CEPiK 2 gehenną dla urzędów i kierowców. Jest szansa na szybką poprawę sytuacji?
Nowy system CEPiK ruszył 13 listopada 2017 r. Z problemami. (Fot. pixabay)

CEPIK 2 miał usprawnić procesu rejestracji pojazdów. Wyszło jak zawsze. Samorządowcy jednak mają propozycje, jak usprawnić sytuację.
Nowy system CEPiK ruszył 13 listopada 2017 r. z problemami. W części urzędów były kłopoty z rejestracją pojazdów i uzyskaniem stałych dowodów rejestracyjnych. Urzędnicy starostw nie mogli zalogować się do systemu ani też dodzwonić do osób wprowadzających program.

System kosztował 200-300 milionów, a potrzebne będą kolejne kilkanaście milionów złotych.

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult twierdzi, że są możliwości, by kilkoma decyzjami znacząco zmienić ten stan rzeczy.

Dziś, by uzyskać dowód rejestracyjny, trzeba po pierwsze, złożyć wniosek z odpowiednimi dokumentami w urzędzie, odebrać decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z pozwoleniem czasowym, po drugie odebrać decyzję o rejestracji pojazdu wraz z dowodem rejestracyjnym.

- To są setki ludzi, którzy muszą dwa razy przyjść do urzędu. W większości państw Unii Europejskiej klient przychodzi raz, odebrać dowód rejestracyjny pojazdu – wskazuje Jacek Krywult.

Czytaj też: Zamknąć centra miast dla ruchu? Znamy odpowiedź minister

Od 11 listopada 2004 roku decyzję o rejestracji pojazdu nie wydają już gminy, ale Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Gminy wydają jedynie pozwolenia czasowe.

Prezydent Bielska-Białej proponuje, by wrócić do poprzedniego rozwiązania, kiedy gminy wydawały zarówno decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z pozwoleniem czasowym, a także decyzję o rejestracji pojazdu wraz z dowodem rejestracyjnym.

- Dłużej nie wytrzymamy takiego naporu ludzi. To są setki dziennie; firmy, które chcą zarejestrować 100 aut na raz – podkreśla Jacek Krywult.

Jacek Krywult dodaje, że problem ten mają urzędy w całym kraju. – Trzeba to usprawnić. Wróćmy do CEPiK 1 albo zróbmy radykalny ruch, który uzdrowi sytuację – dodaje prezydent Bielska-Białej.

Temat poruszono na środowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pełnomocnik Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym Paweł Szefernaker obiecał, że MSWiA potakuje sprawę priorytetowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.