PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowa liczba PIT przez Internet

  • MF    25 marca 2011 - 00:31

Podatnicy złożyli w tym roku już ponad 345 tys. zeznań za pośrednictwem Internetu. To prawie o 21 tys. więcej niż w całym 2010 r., a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca.
Już czwarty rok podatnicy mają możliwość przesyłania deklaracji rocznych przez Internet. Przełomowy dla upowszechnienia tej formy rozliczania był kwiecień 2009 r., kiedy powstała możliwość składania pierwszych zeznań PIT-37 bez podpisu kwalifikowanego. Umożliwiło to skokowy wzrost korzystania z systemu e-Deklaracje służącego do rozliczeń przez Internet – podczas gdy w 2008 r. skorzystało z niego 390 podatników, to rok później już blisko 90 tys. (z tego prawie 80 tys. złożyło zeznania bez podpisu kwalifikowanego).

W 2010 r. rozszerzono katalog deklaracji przesyłanych bez podpisu kwalifikowanego o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Liczba przesłanych zeznań w 2010 r. wzrosła dzięki temu niemal czterokrotnie, do 324 tys.(w tym 300 tys. bez podpisu kwalifikowanego).

W tym roku bez podpisu elektronicznego można składać kolejne zeznania: PIT-28, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami, a także wniosek PIT-16 oraz korektę deklaracji. Dodatkowym udogodnieniem dla osób rozliczających PIT-36 i PIT-37 wspólnie z małżonkiem jest brak wymogu składania przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1).

Dzięki tym ułatwieniom w tym roku, jeszcze przed największym natężeniem składania zeznań, złożono o ponad 20 tys. zeznań więcej niż przez cały 2010 rok.

Chociaż wciąż więcej osób rozlicza się z urzędem skarbowym „papierowo”, e-Deklaracje stają się coraz bardziej popularne, a podatników przekonuje oszczędność czasu i pieniędzy oraz bezpieczeństwo danych.

Wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli zeznania za 2010 r., a chcą się dowiedzieć jak zrobić to przez Internet, mogą obejrzeć filmy instruktażowe na kanale Ministerstwa Finansów na portalu YouTube.
  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.