PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowy budżet Tarnowa - 233 mln zł na inwestycje

  • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 13:49
Rekordowy budżet Tarnowa - 233 mln zł na inwestycje
Rada miejska w Tarnowie jednogłośnie uchwaliła budżet na ten rok. (Fot. Shutterstock.com)

Rada miejska w Tarnowie jednogłośnie uchwaliła budżet na ten rok. Dochody miasta oszacowano w nim na blisko 686 mln zł, a po stronie wydatków zapisano ponad 848 mln zł. Wydatki inwestycyjne mają wynieść 233 mln zł.
  • Jak podkreśli prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, tegoroczny budżet jest najwyższym budżetem w historii miasta. Nigdy wcześniej nie było bowiem realizowanych aż tak dużo zadań inwestycyjnych.
  • W złożonej autopoprawce do budżetu prezydent zaproponował szereg nowych zadań, wynikających z sugestii radnych, które docelowo rozwiążą zgłaszane przez nich problemy. Ze względów organizacyjnych i formalno-prawnych część zadań będzie realizowana również w 2019 r.
  • Na inwestycje została przeznaczona jedna trzecia budżetu, co oznacza - zdaniem prezydenta Romana Ciepieli - bardzo silny impuls rozwojowy dla miasta.

- To dobra wiadomość dla tarnowian i dla Tarnowa - budżet został jednogłośnie przyjęty. Przed nami dużo wyzwań, dużo pracy, ale mam nadzieję, że na końcu roku wszyscy będziemy odczuwać dużą satysfakcję - zaznaczył.

W złożonej autopoprawce do budżetu prezydent zaproponował szereg nowych zadań, wynikających z sugestii radnych, które docelowo rozwiążą zgłaszane przez nich problemy. Ze względów organizacyjnych i formalno-prawnych część zadań będzie realizowana również w 2019 r.

Na inwestycje została przeznaczona jedna trzecia budżetu, co oznacza - zdaniem prezydenta Ciepieli - bardzo silny impuls rozwojowy dla miasta. Według niego 60 mln zł miasto pozyskało już ze źródeł zewnętrznych, głównie funduszy europejskich.

Większość wydatków inwestycyjnych zostanie przeznaczona na modernizację układu komunikacyjnego miasta. W sumie zaplanowano kilkadziesiąt takich zadań, w tym modernizacje najważniejszych głównych ulic za łącznie ponad 57,5 mln zł. Prace obejmą ulice: Spokojną, Lwowską, Elektryczną, Braci Saków, Okrężną, Orkana.

Wśród najbardziej kosztownych inwestycji są ponadto remonty: hali sportowej "Jaskółka" za 50 mln zł, sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych za blisko 21 mln zł czy rewitalizacja Parku Strzeleckiego za ponad 8,6 mln zł. W ramach poprawy atrakcyjności inwestycyjnej miasta zostanie utworzona Strefa Aktywności Gospodarczej "Piaskowska - Komunalna" za ponad 2 mln zł.

W wydatkach inwestycyjnych na kulturę znalazła się adaptacja budynku przy Rynku 4 na potrzeby Tarnowskiego Parku Doświadczeń, budowa Domu Kultury na Os. Westerplatte oraz wzniesienie pomnika Józefa Piłsudskiego, a także remonty zaułków tarnowskiej Starówki: pl. Kazimierza, ulicy Katedralnej i Krótkiej.

Władze miasta oceniły, że największą pozycją w strukturze wydatków budżetu pozostaje niezmiennie oświata - w przyszłym roku przeznaczono na nią ponad 277 mln zł. Na wsparcie dla rodzin i pomoc społeczną będzie wydane 133 mln zł, a na transport ogółem - 125 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.