PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowy budżet województwa przyjęty

  • PAP    19 grudnia 2013 - 20:31
Rekordowy budżet województwa przyjęty

Sejmik województwa dolnośląskiego uchwalił w czwartek budżet na 2014 r. Jest on rekordowy, bo przeznacza ponad 2 mld zł na wydatki w regionie. Uwzględniono w nim również poprawki wniesione przez ugrupowanie Obywatelski Dolny Śląsk, które dotąd było w opozycji.
Radni ugrupowania ODŚ, któremu przewodzi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, tym razem głosowali za budżetem zgłoszonym przez rządzącą w województwie koalicję PO-SLD-PSL. Przeciw byli jedynie samorządowcy z PiS, dlatego wynik głosowania wyniósł 25 za - 7 przeciw.

Takie głosowanie i poparcie budżetu ze strony ODŚ to pierwszy efekt współpracy samorządowców z dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej z mniejszymi ugrupowaniami samorządowymi w regionie po wyborze na szefa dolnośląskiej PO Jacka Protasiewicza, który w swoim programie wyborczym zapowiadał taką współpracę.

W budżecie na 2014 r. najwyższe w historii będą zarówno dochody województwa, które mają wynieść 1 mld 784 mln zł, jak i wydatki - 2 mld 77 mln zł. Rekordowe mają być też wydatki majątkowe m.in. na inwestycje, bo sięgną kwoty 945 mln zł.

Zaplanowano 113 inwestycji, z których 55 będzie finansowane z pieniędzy krajowych a 58 również z funduszy unijnych. Do najważniejszych i największych zadań należą: budowa internetowej sieci szkieletowej za 156 mln zł, budowa dróg dojazdowych do mostu w Ciechanowie (75 mln zł), modernizacja wrocławskiego węzła wodnego (68 mln zł).

Na remonty i przebudowy dróg w regionie zaplanowano 100 mln zł, a na budowę drogi wojewódzkiej Żerniki Wrocławskie - Siechnice, która jest częścią tzw. dużej obwodnicy Wrocławia, przeznaczono 54,5 mln zł.

W 2014 r. planowane jest zakończenie takich dużych inwestycji, jak m.in. budowa nowego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu, budowa obwodnicy Świdnicy, budowa obwodnicy Nowej Rudy, utworzenie centrum geriatrii w szpitalu specjalistycznym im. A Falkiewicza we Wrocławiu, budowa nowoczesnego laboratorium na wrocławskich Stabłowicach, które będzie zajmować się produkcją komórek macierzystych wykorzystywanych w celach leczniczych.

W budżecie województwa dolnośląskiego z każdym rokiem przybywa inwestycji współfinansowanych z pieniędzy europejskich. W 2014 r. będzie ich 191 i przeznaczono na ten cel 858 mln zł, podczas gdy w 2013 r. jest to kwota 705 mln zł, a 2012 r. było 655 mln zł.

W uchwalonym budżecie na 2014 r. koalicja rządząca regionem uwzględniała poprawki zgłoszone przez klub Obywatelski Dolny Śląsk na kwotę ponad 10 mln zł. Dotyczy to m.in. działań na rzecz rodziny, które mają zapobiegać negatywnym skutkom niżu demograficznego, wspierania innowacyjności oraz opracowania projektów komunikacyjnych m.in. budowy linii kolejowej prowadzącej na wrocławskie lotnisko oraz relacji Wrocław - Świdnica i rozbudowy dróg ekspresowych S5 i S8.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.