PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowy kwartał obligacji samorządowych

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    18 października 2010 - 08:10
Rekordowy kwartał obligacji samorządowych

Do końca roku zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji przekroczy 10 mld zł. W trzecim kwartale z dużymi programami ruszyło kilka miast i województw.
Ponad 220 nowych programów podpisały gminy, miasta, powiaty i województwa w ciągu trzech kwartałów tego roku — wynika z danych zebranych od organizatorów emisji. Ich wartość wynosi 3,2 mld zł. To więcej niż w 9 miesiącach ubiegłego roku, gdy — jak wynika z danych Fitch Polska — liczba programów wyniosła ponad 120, a ich wartość przekroczyła 2 mld zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Na tę kwotę spory wpływ ma kilka dużych emisji. I tak choćby Warszawa wyemitowała na początku roku papiery o wartości 900 mln zł w ramach programu podpisanego jeszcze w ubiegłym roku. Z ramach tegorocznych programów duże emisje przeprowadziło kilka innych miast.

We wrześniu program o wartości 480 mln zł, największy w tym roku, podpisał Poznań, z czego już wyemitował obligacje na kwotę 180 mln zł. Białystok z programu rzędu 200 mln zł wypuścił papiery na kwotę 50 mln zł. Wrocław wyemitował obligacje o wartości 130 mln zł. Gdańsk podpisał dwa programy o wartości 100 i 21,5 mln zł, z czego sprzedał już papiery za 100 mln zł. We wrześniu spory program o wartości 185 mln zł podpisało też województwo wielkopolskie.

Zadłużenie wszystkich samorządów z tytułu emisji obligacji wynosi już 9,6 mld zł. Do końca roku przekroczy 10 mld zł. Prawie jedna piąta wyemitowanych papierów jest notowanych na rynku obrotu papierami dłużnymi. To w dużej mierze jest zasługą obligacji Warszawy na kwotę 1,5 mld zł, które są notowane na Catalyst – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.