Remont miejskiej pływalni z dofinansowaniem

Ostrowiec Świętokrzyski pozyskał ponad 770 tysięcy złotych dotacji z budżetu państwa na remont Pływalni Rawszczyzna. Dzięki tym środkom renowacja tego obiektu rozpocznie się już pod koniec sierpnia.
Remont miejskiej pływalni z dofinansowaniem

Jak podaje magistrat, głównym celem premontu jest przystosowanie do przepisów bezpieczeństwa oraz poprawa stanu technicznego i warunków użytkowania oddanej do użytku w 2004 r. pływalni.

Zakres prac obejmie: odtworzenie zabezpieczenia ogniochronnego nośnej konstrukcji stalowej pływalni oraz zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej, wymianie sterowników czterech central wentylacyjnych i systemu pomiaru, regulacji i dozowania chemii basenowej. Wymienionych zostanie również dziesięć nakładek falstartowych na słupkach startowych.

- Muszę przyznać, że na dotacje na remont Pływalni Rawszczyzna liczyliśmy od jakiegoś czasu. To ważna dla nas informacja i zarazem spory zastrzyk środków do budżetu miasta. To naprawdę jest dla nas duża pomoc finansowa w trudnych czasach, dzięki czemu nie będziemy musieli w całości finansować z budżetu miasta kosztów remontu i modernizacji pływalni, a jak wiadomo całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad milion dwieście tysięcy złotych. Oprócz malowania konstrukcji stalowych musimy też zakupić nowe nakładki na słupki startowe, gdyż już wkrótce będziemy gościć w Ostrowcu Świętokrzyskim Mistrzostwa Polski - poinformował prezydent miasta Jarosław Wilczyński. - Ostrowiecka pływalnia to nadal jeden z najpiękniejszych obiektów pływackich w kraju. Jednakże prawie dziesięcioletnia intensywna eksploatacja spowodowała konieczność gruntownego remontu.

Pływalnia „Rawszczyzna" spełnia wszystkie wymagania FINA 2000 (Federation Internationale de Natation Amateur) stawiane obiektom ubiegającym się o organizację międzynarodowych zawodów pływackich.

Pływalnia posiada basen olimpijski z dziesięcioma 50-metrowymi torami oraz widownię na 1480 miejsc. Ruchomy pomost dzieli je na odcinki 25-metrowe. Basen przystosowany jest do większości dyscyplin wodnych, m.in. pływania, piłki wodnej, pływania synchronicznego, pływania w płetwach. Dzięki specjalnemu podnośnikowi z kąpieli mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

Obok basenu olimpijskiego znajduje się część rekreacyjna z basenem do treningów o głębokości 1,1-1,35 metra, basenem do nauki pływania o głębokości 0,7-1,2, sztuczną rzeką, dwoma zjeżdżalniami, płaszczyznową i rurową o długości 57 metrów. Są tu także bicze wodne, gejzery denne, jacuzzi do masażu wodą i sprężonym powietrzem. W budynku pływalni mieści się nowoczesny dział odnowy biologicznej i rehabilitacji, gdzie wykonywanych jest ponad 80 różnych zabiegów, m.in. kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, masażu. Dzięki takim atutom ostrowiecka pływalnia jest ostrowiecką wizytówką sportową oraz areną wielu imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym w pływaniu.

Do tej pory odbyły się na niej m.in. Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu, Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Mistrzostwa Polski 13-latków, zawody Grand Prix, meetingi międzynarodowe, zawody regionalne i szkolne, a także w mistrzostwa w pływaniu w płetwach, m.in. Klubowy Puchar Europy, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów oraz Mistrzostwa Świata Juniorów.

Na pływalni Rawszczyzna regularnie odbywają się także ogólnopolskie turnieje mistrzowskie w piłce wodnej. Na co dzień korzystają z niej mieszkańcy miasta i powiatu, turyści oraz różne grupy zorganizowane: klub sportowy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w ramach sekcji pływackiej, w której trenuje ok. 190 zawodników w wieku od I klasy szkoły podstawowej do III klasy szkoły średniej a zawodnicy trenują w 9 grupach treningowych oraz sekcji piłki wodnej, w której trenuje ok. 30 zawodników w wieku od IV klasy szkoły podstawowej do I klasy szkoły średniej, a ponadto przez dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów (zajęcia szkolne, nauka pływania).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU