PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont miejskiej pływalni z dofinansowaniem

  • AW    20 sierpnia 2013 - 10:28
Remont miejskiej pływalni z dofinansowaniem

Ostrowiec Świętokrzyski pozyskał ponad 770 tysięcy złotych dotacji z budżetu państwa na remont Pływalni Rawszczyzna. Dzięki tym środkom renowacja tego obiektu rozpocznie się już pod koniec sierpnia.
Jak podaje magistrat, głównym celem premontu jest przystosowanie do przepisów bezpieczeństwa oraz poprawa stanu technicznego i warunków użytkowania oddanej do użytku w 2004 r. pływalni.

Zakres prac obejmie: odtworzenie zabezpieczenia ogniochronnego nośnej konstrukcji stalowej pływalni oraz zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej, wymianie sterowników czterech central wentylacyjnych i systemu pomiaru, regulacji i dozowania chemii basenowej. Wymienionych zostanie również dziesięć nakładek falstartowych na słupkach startowych.

- Muszę przyznać, że na dotacje na remont Pływalni Rawszczyzna liczyliśmy od jakiegoś czasu. To ważna dla nas informacja i zarazem spory zastrzyk środków do budżetu miasta. To naprawdę jest dla nas duża pomoc finansowa w trudnych czasach, dzięki czemu nie będziemy musieli w całości finansować z budżetu miasta kosztów remontu i modernizacji pływalni, a jak wiadomo całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad milion dwieście tysięcy złotych. Oprócz malowania konstrukcji stalowych musimy też zakupić nowe nakładki na słupki startowe, gdyż już wkrótce będziemy gościć w Ostrowcu Świętokrzyskim Mistrzostwa Polski - poinformował prezydent miasta Jarosław Wilczyński. - Ostrowiecka pływalnia to nadal jeden z najpiękniejszych obiektów pływackich w kraju. Jednakże prawie dziesięcioletnia intensywna eksploatacja spowodowała konieczność gruntownego remontu.

Pływalnia „Rawszczyzna" spełnia wszystkie wymagania FINA 2000 (Federation Internationale de Natation Amateur) stawiane obiektom ubiegającym się o organizację międzynarodowych zawodów pływackich.

Pływalnia posiada basen olimpijski z dziesięcioma 50-metrowymi torami oraz widownię na 1480 miejsc. Ruchomy pomost dzieli je na odcinki 25-metrowe. Basen przystosowany jest do większości dyscyplin wodnych, m.in. pływania, piłki wodnej, pływania synchronicznego, pływania w płetwach. Dzięki specjalnemu podnośnikowi z kąpieli mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

Obok basenu olimpijskiego znajduje się część rekreacyjna z basenem do treningów o głębokości 1,1-1,35 metra, basenem do nauki pływania o głębokości 0,7-1,2, sztuczną rzeką, dwoma zjeżdżalniami, płaszczyznową i rurową o długości 57 metrów. Są tu także bicze wodne, gejzery denne, jacuzzi do masażu wodą i sprężonym powietrzem. W budynku pływalni mieści się nowoczesny dział odnowy biologicznej i rehabilitacji, gdzie wykonywanych jest ponad 80 różnych zabiegów, m.in. kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, masażu. Dzięki takim atutom ostrowiecka pływalnia jest ostrowiecką wizytówką sportową oraz areną wielu imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym w pływaniu.

Do tej pory odbyły się na niej m.in. Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu, Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Mistrzostwa Polski 13-latków, zawody Grand Prix, meetingi międzynarodowe, zawody regionalne i szkolne, a także w mistrzostwa w pływaniu w płetwach, m.in. Klubowy Puchar Europy, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów oraz Mistrzostwa Świata Juniorów.

Na pływalni Rawszczyzna regularnie odbywają się także ogólnopolskie turnieje mistrzowskie w piłce wodnej. Na co dzień korzystają z niej mieszkańcy miasta i powiatu, turyści oraz różne grupy zorganizowane: klub sportowy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w ramach sekcji pływackiej, w której trenuje ok. 190 zawodników w wieku od I klasy szkoły podstawowej do III klasy szkoły średniej a zawodnicy trenują w 9 grupach treningowych oraz sekcji piłki wodnej, w której trenuje ok. 30 zawodników w wieku od IV klasy szkoły podstawowej do I klasy szkoły średniej, a ponadto przez dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów (zajęcia szkolne, nauka pływania).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.