PARTNER PORTALU
  • BGK

Renty planistyczne - do zwrotu

  • Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna    5 marca 2010 - 07:26
Renty planistyczne - do zwrotu

Właściciele nieruchomości, którzy na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zapłacili opłatę za wzrost wartości nieruchomości, tzw. rentę planistyczną, mogą teraz wystąpić do gmin o ich zwrot.
"Gmina, która z opóźnieniem uchwaliła plan zagospodarowania, nie może pobrać renty planistycznej. Właściciele nieruchomości, którzy niesłusznie uiścili opłatę, do 16 marca mogą wystąpić o jej zwrot. W każdym przypadku gminy będą musiały wydać z budżetów od kilku do kilkuset tysięcy złotych", podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Taka możliwość wynika z ostatniego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego. "W wyroku tym Trybunał uznał, że gmina, która z opóźnieniem uchwaliła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż stary utracił moc obowiązującą, nie może pobierać opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

Zakaz pobierania renty planistycznej obejmuje jednak wyłącznie te sytuacje, gdy gmina w nowym planie nie zmieniła faktycznego przeznaczenia nieruchomości".Wyrok Trybunału nie powinien zbyt negatywnie wpłynąć na budżety gmin, które będą musiały zwracać pieniądze. Nie da się dziś oszacować, jaka kwota wróci z powrotem do właścicieli nieruchomości. W przypadku małych gmin dochody z opłat za wzrost wartości nieruchomości są niewielkie i sięgają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.Duże miasta mogą zarabiać na tym od kilkuset tysięcy do kilku milionów rocznie".

Z punktu widzenia gmin znaczenie renty planistycznej oraz dochody z tego tytułu są niewielkie. Właściciele nieruchomości bardzo często bowiem nie zbywają swoich nieruchomości w terminie pięciu lat i w ten sposób nie muszą uiszczać renty. Dodatkowo wielu inwestorów występuje z wnioskiem o zmianę planu i obniżenie wysokości renty i również jej nie płaci – mówi dziennikowi Jerzy Tokajuk, ekspert z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, wieloletni pracownik Urzędu Miasta Białystok.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego będzie miał duży wpływ na pracę rzeczoznawców majątkowych i wycenę nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.