PARTNER PORTALU
  • BGK

Reorganizacja sądów w trybunale

  • PAP    18 czerwca 2012 - 10:50
Reorganizacja sądów w trybunale

PSL złoży w poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów umożliwiających ministrowi sprawiedliwości reorganizację mniejszych sądów rejonowych w drodze rozporządzenia.
Ludowcy chcą, by Jarosław Gowin wycofał się ze swoich propozycji. Poinformował o tym rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. W poniedziałek w Sejmie o godz. 11.30 odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie.

W związku z tym, że PSL nie ma wystarczającej liczby posłów, żeby samodzielnie złożyć wniosek do Trybunału, zbierało też podpisy wśród przedstawicieli innych klubów.

Przygotowany przez Stronnictwo wniosek do TK dotyczy przepisu, który został wprowadzony w zeszłym roku. Chodzi o upoważnienie ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

„Artykuł 176 ust. 2 Konstytucji RP stanowi (...), że ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy” – przypominają w uzasadnieniu swojego wniosku politycy PSL.

Ich zdaniem reorganizacja mniejszych sądów (ludowcy nazywają to likwidacją) doprowadzi do zmniejszenia znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich zniesienie.

Rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości Patrycja Loose wcześniej mówiła, że Jarosław Gowin będzie ze spokojem czekać na werdykt Trybunału Konstytucyjnego. Dodała, że zdaniem ekspertów resortu minister ma prawo powoływać i znosić sądy w drodze rozporządzenia.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.