Repozytorium Informacji Publicznej w 2013 r.

W połowie 2013 r. ruszy Centralne Repozytorium Informacji Publicznej, a projekt ustawy o otwartych zasobach będzie konsultowany na przełomie 2012 i 2013 r. - zapowiedział w czwartek szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Michał Boni.
Repozytorium Informacji Publicznej w 2013 r.

Boni podkreślił, że debata z obywatelami (poprzez wprowadzenie konsultacji online-red.) wymaga także "nowego podejścia i kultury otwartości w dostępie do informacji publicznej i otwarcia zasobów" i zapowiedział, że repozytorium ruszy w połowie przyszłego roku.

Stworzenie repozytorium, czyli zasobów, za pomocą których administracja miałaby udostępniać dane ważne dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego, przewidziano w uchwalonej w sierpniu 2011 r. nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, autorstwa ówczesnego MSWiA.

Czytaj też: Informatyzacja rozrusza gospodarkę

Do informacji, które powinny znaleźć się w tym zbiorze, resort zaliczał w szczególności: dane geograficzne, demograficzne, wyniki wyborów, dane o produkcji i zużyciu energii, informacje budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, ochrony i zanieczyszczenia środowiska, zdrowotne, prawne oraz edukacyjne.

Ci, którzy chcieli wykorzystać tego typu dane dla własnych celów, mieli je znaleźć w jednym centralnym zasobie. Przepisy dotyczące centralnego repozytorium weszły w życie 29 września br.

Szef MAC mówił także o nowych przepisach o zbiórkach publicznych; projekt ustawy we wrześniu trafił do konsultacji społecznych. "Nie chcemy, aby władze publiczne, rząd, administracja wydawała zgodę na zbiórkę publiczną, tylko aby przyjmowała zgłoszenie" - wyjaśnił. "Jesteśmy gotowi do szybkiego wdrażania tego projektu" - zapewnił.

"My musimy poinformować, że organizacja spełnia określone wymagania. Będziemy informować o tych organizacjach, które chcą zbierać do puszki" - mówił Boni. Dodał, że w przypadku przepływu środków zbieranych drogą internetową, na konto, drogą sms-ową "ma to swoje potwierdzenie, wiadomo kto komu dał pieniądze, z punktu widzenia urzędów skarbowych wszystko jest jasne". "Na tego typu zbiórki nie będzie trzeba uzyskiwać żadnej zgody" - podkreślił.

Zgodnie z projektem MAC, całkowicie zniesiony ma zostać warunek uzyskania pozwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej, tak jak przewiduje to obowiązująca dziś ustawa z 1933 r. Do prowadzenia zbiórki publicznej będzie wystarczało zgłoszenie tego faktu w urzędzie i przedstawienie odpowiednich dokumentów.

Po dostarczeniu kompletu dokumentów urzędnicy będą mieli trzy dni na sprawdzenie, czy organizator spełnił wymogi formalne. Jeśli tak, informacja o zbiórce będzie publikowana w internecie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU