PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Komisja weryfikacyjna zbada sprawę działki Sienna 29

  • PAP/KDS    24 lipca 2017 - 16:18
Reprywatyzacja: Komisja weryfikacyjna zbada sprawę działki Sienna 29
We wtorek (25 lipca) komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmie się sprawą kolejnej działki (fot. twitter.com Komisja weryfikacyjna)

We wtorek (25 lipca) komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmie się sprawą działki przy Pałacu Kultury i Nauki na pl. Defilad (kiedyś - Sienna 29).
• Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmie się sprawą kolejnej działki. 

• Sprawa Siennej 29 jest podobna do nieodległej działki spod PKiN pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego działki Sienna 29 Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca. 

• Obecnie trwa 150 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

Na rozprawę wezwano - jako świadków - Bartosza Dominiaka (b. radnego Warszawy), Jacka Wojciechowicza (b. wiceprezydenta stolicy) i Michała Sz. (rzeczoznawcę). W charakterze stron wezwano: spadkobierców dawnych właścicieli; firmę Echo Projekt Sienna; beneficjenta decyzji handlarza roszczeń Macieja M. oraz prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Sprawa Siennej 29 jest podobna do nieodległej działki spod PKiN pod dawnym adresem Chmielna 70, którą komisja badała 13 lipca. Miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego działki Sienna 29 Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca. Jak podawało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, wiceprezydent Wojciechowicz miał doprowadzić do zmiany przez Radę Miasta planu zagospodarowania przestrzennego - tak, by można na działkach przy PKiN wznosić budynki o wysokości już nie tylko 30 m, ale ponad 200 m.

Czytaj więcej: Reprywatyzacja. Poseł PiS chce uchylenia decyzji ws. nieruchomości przy Twardej w Warszawie

W maju br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty w sprawie "dzikiej reprywatyzacji" m.in. Siennej 29 Maciejowi M. i Michałowi Sz. Zdaniem prokuratury, prawa i roszczenia do nieruchomości przejęto za rażąco zaniżoną cenę - jej wartość rynkową oszacowano na 14,4 mln zł, a wartość praw i roszczeń - na 345 tys. zł. Maciej M. jest w areszcie; Michał Sz. wyszedł z aresztu po wpłacie 60 tys. zł kaucji.

Hann Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się wcześniej trzy razy na rozprawach komisji - za co ukarano ją w sumie 9 tys. zł grzywny. W połowie lipca zapowiedziała, że w pracach komisji będą uczestniczyli pełnomocnicy miasta - "by nieprawdy nie pozostały bez odpowiedzi".

Komisja uchyliła już decyzje wydane w 2014 r. z upoważnienia prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości przy ul. Twardej (skąd Rada Miasta przeniosła gimnazjum) i odmówiła mu przyznania tego prawa. Stwierdziła też rażące naruszenie interesu społecznego przez Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. Strony mogą się odwołać do sądu administracyjnego.

Czytaj więcej: Gronkiewicz-Waltz: Zrobiłam, co do mnie należało. Zwolniłam tych, którzy zawiedli

Dziewięcioosobowa komisja - pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego - jako organ administracji od początków czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie przyznaną nieruchomość. Może też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania. Od decyzji komisji przysługuje skarga do sądu administracyjnego×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.