PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja nie tylko w Warszawie. W powiecie gostyńskim uratowali szkołę, ale co z DPS-em?

  • AW    18 października 2016 - 21:47
Reprywatyzacja nie tylko w Warszawie. W powiecie gostyńskim uratowali szkołę, ale co z DPS-em?
Powiat spłacił spadkobiercom budynek w którym mieści się Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu (fot.gostyn.pl)

• Budynek Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu stał się ponownie własnością powiatu gostyńskiego.
• Powiat spłacił bowiem ostatnią ratę dla spadkobierców zespołu pałacowo – parkowego, w którym szkoła się mieści.
• Ale to nie jedyna reprywatyzacja, która spędza sen z powiat starosty. Spadkobiercy zgłosili się też po pałac w Rogowie, w którym funkcjonuje ośrodek dla 90 psychicznie chorych kobiet.
Jak informuje starostwo, Robert Marcinkowski, starosta gostyński, podpisał z końcem września przelew na ostatnią ratę dla spadkobierców zespołu pałacowo - parkowego w Grabonogu. Tym samym budynek, w którym mieści się Zespół Szkół Rolniczych został całkowicie spłacony. Wartość wykupu wyniosła 1,15 mln złotych.

Musieli odkupić nieruchomość, by nie stracić szkoły

Zespół parkowo - pałacowy stał się własnością powiatu gostyńskiego w 1999 roku. Majątek przekazał samorządowi ówczesny wojewoda wielkopolski. Po latach zgłosili się spadkobiercy Dobrogosta Lossowa. Po długotrwałych procesach administracyjnych zostali wpisani do ksiąg wieczystych jako pełnoprawni właściciele.

W 2014 roku, na mocy porozumienia pomiędzy powiatem gostyńskim a spadkobiercami, samorząd postanowił nabyć za 1,15 mln zł teren zespołu parkowo – pałacowego, na którym znajduje się zespół szkół. Spłatę rozłożono na trzy lata (2014 – 2016). 

– Niestety, roszczenia spadkobierców finansowo obciążają aktualnie bardzo mocno budżet samorządu. W moim przekonaniu są wynikiem zaniedbań władz centralnych i braku podjęcia odpowiednich decyzji w odpowiednim czasie – podsumowuje starosta gostyński Robert Marcinkowski. - Teraz musimy sobie radzić sami płacąc za wieloletnie zaniechania innych. Nie wyobrażam sobie jednak, abyśmy mogli zostawić uczniów, rodziców i pracowników szkoły bez wsparcia - dodaje.

Dzięki pozytywnie zakończonym negocjacjom i rozłożeniu kwoty wykupu na raty, szkoła w Grabonogu nadal może funkcjonować.

Czytaj też: Dzika reprywatyzacja: Warszawa nie jest jedyna, gdzie dochodzi do przywłaszczenia mienia

Mniejszym optymizmem napawa sprawa pałacu w Rogowie w tym samym powiecie. Spadkobiercy hrabiego domagają się zwrotu nieruchomości w której od 1950 r. funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna powiatu gostyńskiego, działającą w formie jednostki budżetowej. Ośrodek posiada 90 miejsc i jest przeznaczony dla kobiet przewlekle chorych psychicznie.

Starosta w medialnych wypowiedziach podkreśla, że samorząd nie ma pieniędzy na wykup pałacu i jeśli nie uda się dojść do porozumienia ze spadkobiercami, podopieczne będą musiały zostać przeniesione do innych ośrodków.

Czekając na ustawę reprywatyzacyjną

Przypomnijmy, że 17 września weszła w życie tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna. Na jej podstawie można odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła, żłobki, przedszkola, parki), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc. Problem w tym, że ta ustawa dotyczy tylko nieruchomości w Warszawie.

Dlatego też we wrześniu klub PO złożył do Sejmu projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Według proponowanych przez PO rozwiązań "o odszkodowania bądź zwroty (za przejęte po wojnie nieruchomości - PAP) ubiegać się będą mogli tylko prawowici właściciele bądź spadkobiercy tych prawowitych właścicieli", by nie dopuszczać już do obrotu roszczeniami.

Poseł Marcin Krewiński tłumaczył, że zgodnie z założeniami projektu "nie będzie zwrotów nieruchomości tam, gdzie są lokatorzy". - W tych przypadkach będziemy chcieli wypłacać odszkodowanie, ale odszkodowanie według faktycznej wartości danej nieruchomości z 1945 r. - mówił w Sejmie.

Czytaj też: Ustawa reprywatyzacyjna: kluby deklarują pracę nad projektem ustawy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.