PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja, przepisy: Ustawa reprywatyzacyjna może być niezgodna z konstytucją i prawem UE

  • bad    18 października 2017 - 18:47
Reprywatyzacja, przepisy: Ustawa reprywatyzacyjna może być niezgodna z konstytucją i prawem UE
Ustawa reprywatyzacyjna ma uporządkować kwestie zwrotu mienia. (Warszawa, fot. Shutterstock)

Uniwersalne zasady dla wszystkich, zakazane zwroty w naturze - to podstawowe założenia tzw. ustawy reprywatyzacyjnej. Czy jest niezgodna z konstytucją?
• Znamy podstawowe założenia ustawy reprywatyzacyjnej, która ma uporządkować kwestie zwrotu mienia.

• Deklarację rządu dotyczącą konieczności niezwłocznego uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej z zadowoleniem przyjęło wiele środowisk.

• Polskie Towarzystwo Ziemiańskie ma wątpliwości co do niektórych proponowanych założeń, w szczególności dotyczących zgodności z Konstytucją RP i prawem unijnym.

 

Uniwersalne zasady dla wszystkich, zakazane zwroty w naturze - to podstawowe założenia przedstawionej przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego tydzień temu tzw. ustawy reprywatyzacyjnej. Przez brak ustawy reprywatyzacyjnej państwo traci rocznie miliardy złotych - przekonuje Patryk Jaki. Największą ofiarą, jak stwierdził Jaki, braku ustawy reprywatyzacyjnej są duże miasta, ponieważ tracą m.in. szanse na inwestycje. Jaki podkreślił, że przed nim stanęło zadanie wyważenia "interesu indywidualnego z interesem państwa".

Wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP i prawem unijnym

Deklarację rządu dotyczącą konieczności niezwłocznego uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej z zadowoleniem przyjęło wiele środowisk, w tym Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. 

Stowarzyszenie od dawna apelowało o podjęcie tej kwestii, uważając że problem reprywatyzacji powinien zostać  rozwiązany na drodze ustawy sejmowej, która dotyczyć będzie całego kraju i wszystkich poszkodowanych.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie ma wątpliwości co do niektórych proponowanych założeń, w szczególności dotyczących zgodności z Konstytucją RP i prawem unijnym. Chodzi szczególnie o:

* Brak określenia przewidywanego terminu wypłat odszkodowań. Pozostawienie dowolności w tym zakresie może spowodować niekontrolowane rozciągnięcie ich w czasie lub w ogóle zaniechanie takiej wypłaty przez przyszłe rządy.

* Pozbawienie prawa do otrzymywania nieruchomości w naturze. Jest to szczególnie bolesne dla członków środowiska PTZ, których historyczne domy rodzinne pozostawały w jednej rodzinie nieraz przez wiele pokoleń, a obecnie pozostają często w ruinie.

* Zdziwienie budzi projektowane obowiązkowe (a nie dobrowolne) umarzanie toczących się postępowań sądowych. PTZ przypomina, iż Rzeczpospolita Polska chroni prawo własności i prawo dziedziczenia, a żadna ustawa nie może zamykać drogi sądowej do dochodzenia naruszonych wolności lub praw i to bez względu na to przez które władze zostały one naruszone.

* Pozbawianie prawa otrzymania odszkodowania przez osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa. Po wojnie wielu przedstawicieli naszego środowiska pozostało na emigracji ze względu na komunistyczne represje. Ich potomkowie nie zawsze posiadają polskie obywatelstwo co wyklucza ich z możliwości ubiegania się o odszkodowanie.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie podkreśla, że popiera inicjatywy, których celem jest rozwiązanie kwestii reprywatyzacji w Polsce.

- Cieszymy się, że obecny rząd zdecydował się na podjęcie kroków w tym zakresie. Wszystkie patologie, zarówno te ujawnione, jak i te, które być może się dopiero pojawią, są skutkiem wieloletniego zaniechania wszystkich dotychczasowych rządów. To państwo polskie winne jest zaniedbań w tym zakresie i państwo musi je naprawić. W proces legislacyjny tworzenia dobrej jakościowo i zgodnej z obowiązującymi przepisami ustawy PTZ było i jest gotowe się włączyć – mówią przedstawiciele stowarzyszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.