PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja w Warszawie. Hanna Gronkiewicz Waltz: Kontrola CBA była wybiórcza

  • aw    8 marca 2017 - 10:50
Reprywatyzacja w Warszawie. Hanna Gronkiewicz Waltz: Kontrola CBA była wybiórcza
Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła podpisania protokołu z kontroli CBA (fot. um.warszawa.pl/R.Motyl)

• Nieuwzględnienie zastrzeżeń prezydent Warszawy, pominięcie orzecznictwa sądów, a także „osobliwe oskarżenia” o brak nadzoru nad sądownie ustalonymi kuratorami były powodami odmowy podpisania przez Hannę Gronkiewicz-Waltz protokołu z kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

• W ocenie kontrolerów CBA nieprawidłowości w stołecznym ratuszu wynikały z braku procedur w Biurze Gospodarki Nieruchomościami, przez co został naruszony interes Skarbu Państwa i miasta.
W piśmie z 6 marca Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, odmówiła Ernestowi Bejdzie, szefowi Centralnego Biura Antrykorupcyjnego podpisania protokołu kontrolnego dotyczącego reprywatyzacji.

Jak podaje stołeczny magistrat powodem takiej decyzji było m.in. nieuwzględnienie w protokole orzecznictwa sądów, oskarżanie Prezydent Warszawy o brak nadzoru nad sądownie ustalonymi kuratorami, a także pominięcie wyjaśnień udzielonych w toku kontroli.

- Kontrolerzy w swoim raporcie wybiórczo podnosili również fakty z procesów reprywatyzacji, gdzie Warszawa jest na końcu ogniwa zwrotów po Samorządowym Kolegium Odwoławczymi i sądach. Dodatkowo przedstawiciele CBA weryfikowali jedynie sprawy reprywatyzacji z czasów prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz zignorowawszy kilkanaście zawiadomień do prokuratury, złożonych przez obecną prezydent stolicy, na sprawy podejmowane przez poprzedników – podaje stołeczny ratusz.

Całość odpowiedzi na kontrolę CBA zamieszczamy w dziale Multimedia

Rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego podkreślił, że prowadzone w Warszawie działania kontrolne CBA wynikają z ustawowych obowiązków i uprawnień Biura. - Bez względu na decyzje i stanowisko władz Warszawy CBA będzie prowadziło swoje działania i dokończy proces wyjaśniania, a także rozliczania patologii widocznych w warszawskiej reprywatyzacji - podkreślił.

Podkreślił, że polityka władz Warszawy od samego początku "niestety budziła wątpliwości".

 - Stołeczny Ratusz, z Prezydent Miasta na czele, ponosi polityczną odpowiedzialność za patologie reprywatyzacyjne. Jak widać władze Warszawy udają po raz kolejny, że nie widzą problemu - zaznaczył odnosząc się do niepodpisania protokołu z ustaleń CBA.

Przypomnijmy, Kontrolerzy CBA, którzy zbadali 50 konkretnych spraw w Warszawie, wykryli 12 przypadków nieprawidłowości dotyczących reprywatyzacji działek i kamienic. W trakcie kontroli skierowano trzy zawiadomienia do prokuratury i jedno do SKO.

Zakres wykrytych przez CBA nieprawidłowości - wynika z raportu - dotyczy także kilku przypadków zwrotu praw do nieruchomości, w których nie uwzględniono, że dawni właściciele zostali objęci układami międzypaństwowymi dotyczącymi utraty mienia - jak w przypadku opisywanej w szeroko mediach sprawy działki na Placu Defilad (d. Chmielna 7).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Zwrócić zagrabione., 2017-03-08 17:40:08

    A to patałachy, to całe CBA!!! Tak wybiórczo skontrolować bufet i jego kierowniczkę to lenistwo jest i zaniedbywanie obowiązków służbowych!!! PIS powinien polecić w trybie pilnym i natychmiastowym przeprowadzenie całościowej, dokładnej i dogłębnej kontroli całego bufetu i jego pracowników a także go...ści i stałych klientów!!! Nie jedno jeszcze wypłynie! Żeby nie było zrzucania całej winy tylko na zmywakowych!!! Ciekawe, czy to zarzucanie "wybiórczości" to jest "gra" o niższy wymiar kary w ramach samokrytyki?  rozwiń