PARTNER PORTALU
 • BGK

Reprywatyzacja w Warszawie napędziła spiralę ubóstwa. Nowoczesna: Gronkiewicz-Waltz do dymisji

 • aw/PAP    17 października 2016 - 17:42
Reprywatyzacja w Warszawie napędziła spiralę ubóstwa. Nowoczesna: Gronkiewicz-Waltz do dymisji
Okoliczności reprywatyzacji kolejnych nieruchomości w Warszawie stały się tematem medialnych doniesień (fot.pixabay)

• Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej ocenia, że musi powstać ponadpartyjny projekt ustawy reprywatyzacyjnej, by raz na zawsze zamknąć tę kwestię.
• Polityk apeluje też po raz kolejny o dymisję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Konferencja Nowoczesnej związana była z publikacją "Gazety Wyborczej", która opisała okoliczności reprywatyzacji kolejnych nieruchomości w Warszawie pod adresem Bracka 23 i Karowa 14/16.

W ocenie Rabieja wiele osób w Warszawie z powodu reprywatyzacji, i tego że musieli opuścić mieszkania, w których mieszkali "wpadło w spiralę ubóstwa". "Trzeba jasno sobie powiedzieć, że państwo polskie sobie z tym problemem nie radzi i nie radziło sobie od 1989 r." - powiedział.

Rabiej wyraził też nadzieję, że sytuacja dojrzała do tego, by "ponadpartyjnie uchwalić dobrą ustawę reprywatyzacyjną".

"Ustawę, która raz na zawsze zamknie wszystkie kwestie i co ważne będzie zawierała element zadośćuczynienia dla osób, które nie z własnej winy, ale z winy polityki miasta zostały poszkodowane w wyniku reprywatyzacji; tego że miasto lekką ręką oddawało nieruchomości bez dbania o interes mieszkańców" - podkreślił.

Polityk Nowoczesnej zaapelował też po raz kolejny o dymisję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. "To jest naprawdę ostatnim moment, aby z honorem i twarzą zakończyć przewodzenie Warszawie i poprawić sytuację" - ocenił Rabiej.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji nieruchomości pod adresem Bracka 23 w ścisłym centrum Warszawy. Jak pisze GW, ta nieruchomość nigdy nie powinna zostać zwrócona, a obecnie jest własnością przedwojennej firmy Warszawskie Towarzystwo Handlu Herbatą A. Długokęcki i W. Wrześniewski, która została reaktywowana. Sprawą ożywienia spółki zajmował się mecenas Robert Nowaczyk, który doprowadził do zwrotu m.in. Chmielnej 70 - podała "GW".

W latach 90. Zofia Horska-Zborowska, spadkobierczyni założyciela firmy, zwróciła do kancelarii mec. Jana Stachury, pioniera prawniczych zabiegów na reprywatyzacyjnym rynku. Sprawę przekazał młodemu wówczas Nowaczykowi, który u niego terminował. Na zwołane przez Nowaczyka walne zgromadzenie wspólników stawiła się tylko jego klientka Zofia Horska-Zborowska. W 2004 r. towarzystwo herbaciane zostaje reaktywowane. GW pisze, że nie powinno do tego dojść, ponieważ była to jedna z firm, którą sąd nakazał zamknąć w 1953 r., ponieważ nie prowadziła działalności.

Jednak zabiegi o reprywatyzację Brackiej kończą się sukcesem, Jerzy Mrygoń, następca Jakuba Rudnickiego w BGN, oddaje towarzystwu od herbaty 32 mieszkania i pięć lokali użytkowych - opisuje "GW".

Również nieruchomość przy ul. Karowej nie powinna zostać zwrócona. Jak napisała "GW" kamienica przy Karowej została zbudowana w latach 1939-1940 przez żydowskich fabrykantów Hellerów, który uciekli przez hitlerowcami do Kanady. W 2008 r., na rok przed reprywatyzacją, BGN zapytał Ministerstwo Finansów, czy roszczenia do nieruchomości zostały spłacone na podstawie umowy międzynarodowej za znacjonalizowane majątki.

Pierwsza odpowiedź ministerstwa jest ogólna: Hellerowie, dostali odszkodowanie, ale resort poprosi Kanadę o dodatkowe dokumenty. W kwietniu 2009 r. ministerstwo znów odpowiada: czekamy na dokumenty, które jednoznacznie potwierdzą, że Hellerowie dostali odszkodowanie za Karową. Mimo czekania Rudnicki zwrócił Karową 14/16 spółce Plater, która nabyła roszczenia - opisuje "GW".

Gazeta podała, że w stołecznym ratuszu toczy się ponad 70 spraw jego udziałem mecenasa Nowaczyka. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • glaertes1, 2016-10-18 14:53:06

  Jakie elity? Prosty Żydowski Plan dla Polski! Osłabiać, zubażać gojów! Jakub Berman "ojciec" tego planu śmieje się w niebiesiech!
 • jancz, 2016-10-18 13:41:54

  Zgadzam się z tym, że wstydzić powinni się również wyborcy. A gdzie był tak rozdokazywany ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich? Swoją funkcje sprawuję już zdaje się dwa lata. A poprzednia pani profesor? Profesor z zamkniętym oczyma. Profesor bez społecznego słuchu. Za to ze słuchem skierowanym na ko...go trzeba. A jeszcze poprzedni rzecznik? Wstyd. Jasne, maluczkich można niszczyć, upokarzać, ale MOŻNYCH? O nie! Co to, to nie! I to są te autorytety, których mamy szanować? Wolę drwala, zwykłego murarza, czy nawet ... potępianego kibola. A gonić to syte, zadowolone z siebie i ze swojej ślepoty na krzywdę towarzystwo. A kiedy zabiorą się za Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Górny Śląsk? Tam też ci czyściciele kamienic mieli niezły urobek.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-10-18 12:28:28

  Wstyd obejmuje też wyborców. Krzywda wyrządzona lokatorom to jedno, ale upowszechnienie demoralizacji w majestacie prawa i prawników to jeszcze większy skutek aktywności demoralizatorów. Potrzebujemy głębokiej naprawy państwa i tak zwanych samorządów. Rzeczywisty samorząd będzie wtedy, gdy statystyc...zny obywatel będzie poczuwał się do odpowiedzialności za decyzje jego przedstawicieli. Wszystkie decyzje związane z mieniem społecznym powinny być upubliczniane, a takim mieniem są bloki mieszkalne zbudowane przez społeczeństwo, w czasie partyjnego jedynowładztwa.  rozwiń