PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja w Warszawie: PiS zapowiada komisję weryfikacyjną

  • Parlamentarny.pl    18 października 2016 - 12:43
Reprywatyzacja w Warszawie: PiS zapowiada komisję weryfikacyjną
Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki pilotują nowy projekt dotyczący reprywatyzacji w resorcie sprawiedliwości. (źródło: twitter.com/pisorgpl)

• Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki zapowiedzieli komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Powstanie ona w resorcie sprawiedliwości.
• Nowe ciało będzie mogło zmieniać decyzje reprywatyzacyjne, będzie działać jawnie i ma na celu ścigać osoby, które nielegalnie wzbogaciły się na decyzjach reprywatyzacyjnych.
Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej we wtorek (18 października) zapowiedział, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje nowy projekt dotyczący reprywatyzacji. Powodem tego kroku jest sytuacja w stolicy i uchylanie się PO od odpowiedzialności. Kluczowym elementem nowej propozycji jest komisja weryfikacyjna, która zbada przeszłe decyzje reprywatyzacyjne.

- Projekt odnosi się do Warszawy, ale patologia w materii reprywatyzacji była w całym kraju - mówił podczas konferencji we wtorek (18 października) Kaczyński. Po czym podkreślił, co stoi na celu nowej inicjatywy. - Nie chodzi o odpowiedzialność karną. Chodzi o własność i nieuzasadnione, przemiany własnościowe w kraju.

Czytaj też: Reprywatyzacja w Warszawie napędziła spiralę ubóstwa

Lider PiS podkreślił, że odpowiedzialność karną za zmiany w reprywatyzacji będą ponosić winni, ale w trybie przewidzianym przez kodeks karny i sądy. Kaczyński zaznaczał, że temat reprywatyzacji pokazał, jak bardzo "korporacja prawnicza jest w tę kwestię zaangażowana".

Komisja będzie wydawać trzy decyzje wyliczył potem wiceminister sprawiedliwości. Będzie mogła: uznać decyzję innych organów (np. samorządu Warszawy) za zgodną z prawem albo będzie mogła uznać taką decyzję za niezgodną z prawem i wówczas skorygować wpisy w księgach wieczystych. Po trzecie będzie mogła uznać decyzję reprywatyzacyjną za nieprawidłową, ale jeśli nieruchomość znajduje się już u strony trzeciej, komisja skupi się na szukaniu beneficjenta. - Wtedy komisja będzie odnosić swoje działania do pierwotnego nabywcy - precyzował Jaki.

Więcej czytaj na Parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Starsza, 2016-10-18 17:24:06

    Szkoda że tylko w Warszawie, może na Warmii też?
  • jancz, 2016-10-18 15:16:05

    Oj będzie wrzask: jakim prawem?!, łamane swobody obywatelskie!!. Zaraz Niedorzecznik Praw Obywatelskich rozpocznie dochodzenia, znudzone lekką pracą "czarne mańki" zorganizują kolejny parasolkowy protest w obronie ciemiężonych przezacnych obywateli. przez pislamistów. No no! - co by tu jes...zcze wymyślić? Taka krzywda! Jak tak można! Niszczą porządnych ludzi, taaaakie autorytety.  rozwiń