Reprywatyzacja w Warszawie: PiS zapowiada komisję weryfikacyjną

• Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki zapowiedzieli komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Powstanie ona w resorcie sprawiedliwości.
• Nowe ciało będzie mogło zmieniać decyzje reprywatyzacyjne, będzie działać jawnie i ma na celu ścigać osoby, które nielegalnie wzbogaciły się na decyzjach reprywatyzacyjnych.
Reprywatyzacja w Warszawie: PiS zapowiada komisję weryfikacyjną
Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki pilotują nowy projekt dotyczący reprywatyzacji w resorcie sprawiedliwości. (źródło: twitter.com/pisorgpl)

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej we wtorek (18 października) zapowiedział, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje nowy projekt dotyczący reprywatyzacji. Powodem tego kroku jest sytuacja w stolicy i uchylanie się PO od odpowiedzialności. Kluczowym elementem nowej propozycji jest komisja weryfikacyjna, która zbada przeszłe decyzje reprywatyzacyjne.

- Projekt odnosi się do Warszawy, ale patologia w materii reprywatyzacji była w całym kraju - mówił podczas konferencji we wtorek (18 października) Kaczyński. Po czym podkreślił, co stoi na celu nowej inicjatywy. - Nie chodzi o odpowiedzialność karną. Chodzi o własność i nieuzasadnione, przemiany własnościowe w kraju.

Czytaj też: Reprywatyzacja w Warszawie napędziła spiralę ubóstwa

Lider PiS podkreślił, że odpowiedzialność karną za zmiany w reprywatyzacji będą ponosić winni, ale w trybie przewidzianym przez kodeks karny i sądy. Kaczyński zaznaczał, że temat reprywatyzacji pokazał, jak bardzo "korporacja prawnicza jest w tę kwestię zaangażowana".

Komisja będzie wydawać trzy decyzje wyliczył potem wiceminister sprawiedliwości. Będzie mogła: uznać decyzję innych organów (np. samorządu Warszawy) za zgodną z prawem albo będzie mogła uznać taką decyzję za niezgodną z prawem i wówczas skorygować wpisy w księgach wieczystych. Po trzecie będzie mogła uznać decyzję reprywatyzacyjną za nieprawidłową, ale jeśli nieruchomość znajduje się już u strony trzeciej, komisja skupi się na szukaniu beneficjenta. - Wtedy komisja będzie odnosić swoje działania do pierwotnego nabywcy - precyzował Jaki.

Więcej czytaj na Parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szkoda że tylko w Warszawie, może na Warmii też?

Starsza, 2016-10-18 17:24:06 odpowiedz

Oj będzie wrzask: jakim prawem?!, łamane swobody obywatelskie!!. Zaraz Niedorzecznik Praw Obywatelskich rozpocznie dochodzenia, znudzone lekką pracą "czarne mańki" zorganizują kolejny parasolkowy protest w obronie ciemiężonych przezacnych obywateli. przez pislamistów. No no! - co by tu jes...zcze wymyślić? Taka krzywda! Jak tak można! Niszczą porządnych ludzi, taaaakie autorytety. rozwiń

jancz, 2016-10-18 15:16:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU