PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja w Warszawie: Ratusza: przekazuje dokumenty komisji weryfikacyjnej

  • PAP/MIW    29 maja 2017 - 15:11
Reprywatyzacja w Warszawie: Ratusza: przekazuje dokumenty komisji weryfikacyjnej

Sprawa reprywatyzacji w Warszawie stała się głośna latem ubiegłego roku. (fot. pixabay.com)

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział w poniedziałek (29.05), że ratusz współpracuje z komisją weryfikacyjną i przekazuje materiały dotyczące reprywatyzacji w Warszawie. Dodał, że część materiałów przekazano komisji w ubiegłym tygodniu.
• Na poniedziałek (29.05) zaplanowano pierwsze robocze spotkanie członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy.

• Do pierwszego formalnego posiedzenia ma dojść po powołaniu ostatniego członka komisji - Sejm ma ponowić wybór kandydata Nowoczesnej.

• Po formalnym powstaniu komisji stołeczny ratusz zaczął przekazywać jej dokumenty.

 

- Jeśli grupa posłów zwraca się w jakiejś sprawie, czy wiceminister sprawiedliwości, to staramy się udzielać zawsze pełnych informacji - powiedział Milczarczyk. Poinformował, że w ubiegłym tygodniu komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji została przekazana część materiałów.

Dodał, że ratusz zaczął przekazywać dokumenty po formalnym powstaniu komisji.

- Będziemy przekazywać dokumenty - zadeklarował.

Czytaj : Ustawa o komisji weryfikacyjnej weszła w życie

W połowie maja media informowały, że wiceminister Patryk Jaki zażądał od stołecznego ratusza wydania dokumentów reprywatyzacyjnych. Wiceprezydent miasta Witold Pahl miał odpisać, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji jeszcze formalnie nie powstała, i odmówił wydania dokumentów.

Siedmiu członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy Sejm wybrał w ubiegły czwartek. Nie wybrano kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza, któremu sejmowa komisja odmówiła pozytywnej rekomendacji, gdy się okazało, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy. Procedura wyboru na jeden wakat w komisji będzie powtórzona - zapowiedział wtedy marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Komisja weryfikacyjna będzie mogła utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją i np. podjąć decyzję, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. Wtedy komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na decyzji, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia.

Czytaj : Reprywatyzacja, Hanna Gronkiewicz-Waltz: Komisja weryfikacyjna to "igrzyska" PiS

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Trwa 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.