PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja w Warszawie: Sporny grunt przy Pl. Defilad przejdzie na własność Skarbu Państwa

  • aw/PAP    3 listopada 2016 - 14:22
Reprywatyzacja w Warszawie: Sporny grunt przy Pl. Defilad przejdzie na własność Skarbu Państwa
Sprawa dotyczy spornego gruntu obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70, reprywatyzacja którego wzbudza kontrowersje (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

• Prawo własności dwóch trzecich gruntu przy Pl. Defilad (dawna Chmielna 70) przechodzi na własność Skarbu Państwa - taką decyzję podjął minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Decyzja dotycząca spornego gruntu została podjęta 28 października i przekazana wszystkim zainteresowanym stronom - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego MF.

Na podstawie tej decyzji ministra rozwoju i finansów, dodał, prezydent Warszawy może wszcząć procedurę zmierzającą do wpisania Skarbu Państwa jako właściciela tego gruntu do księgi wieczystej.

Od decyzji tej, niezadowolona z niej strona, ma prawo odwołania się do ministra rozwoju i finansów z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy - zaznaczył przedstawiciel MF. Ma na to, jak dodał, 14 dni.

Sprawa dotyczy spornego gruntu obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70, reprywatyzacja którego wzbudza kontrowersje. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce, mimo że najprawdopodobniej wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz kilka tygodni temu dyscyplinarnie zwolniła dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko, jego zastępcę Jerzego Mrygonia oraz Krzysztofa Śledziewskiego z BGN pracującego przy decyzji zwrotowej dla Chmielnej 70.

Władze Warszawy złożyły też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów, ponieważ w 2010 r. zwróciły się do MF o informację, czy na podstawie układu indemnizacyjnego przyznane zostało odszkodowanie za nieruchomość przy dawnej ulicy Chmielnej 70 i nie uzyskały jednoznacznej odpowiedzi. MF tymczasem odpowiadało, że zrobiło wszystko w tej sprawie, co było można.

Czytaj też: Szydło ostro o Gronkiewicz-Waltz. Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.