PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort budownictwa o ułatwieniach w procedurach budowlanych po nawałnicach

  • pt    17 sierpnia 2017 - 17:29
Resort budownictwa o ułatwieniach w procedurach budowlanych po nawałnicach
Celem wykonywanych kontroli jest ocena stanu technicznego obiektów budowlanych, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły (fot.youtube)

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) i resortu budownictwa udostępniono formularz pomocny w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic. To element zapowiedzianych przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka ułatwień proceduralnych w wypłacie odszkodowań
• Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) współpracuje z terenowymi organami nadzoru budowlanego w sprawie ustalania stanu technicznego budynków uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

• Działania inspektorów nadzoru budowlanego, w tym inspektorów GUNB, będą prowadzone do momentu, aż wszystkie obiekty budowlane wymagające oceny stanu technicznego zostaną skontrolowane.

• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIiB) udostępniło na swojej stronie internetowej także szczegółowe porównanie ułatwień w procedurze rozpoczęcia odbudowy i uzyskania zgody na użytkowanie, które będą możliwe na podstawie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

 

- Zależy nam na tym, żeby po etapie zabezpieczenia, w którym aktywnie uczestniczyły służby i wielu wolontariuszy, poszkodowani jak najszybciej otrzymali dalszą pomoc. Rząd chce maksymalnie uprościć i odformalizować te procedury. Dlatego przygotowaliśmy i udostępniamy formularze oraz przykładowo wypełniony druk, żeby można było się z nim zapoznać już przed zgłoszeniem szkody – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Jak podkreśla resort, GINB współpracuje z terenowymi organami nadzoru budowlane w sprawie ustalania stanu technicznego budynków uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, ze szczególnym uwzględnieniem budynków mieszkalnych.

Resort budownictwa dodaje, że już w pierwszych godzinach po wystąpieniu nawałnic i wichur, gdy służby ratunkowe zakończyły swoje działania, przedstawiciele organów nadzoru budowlanego rozpoczęli czynności kontrolne.

Celem wykonywanych kontroli jest ocena stanu technicznego obiektów budowlanych, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły, w tym ustalenie, czy mogą one być użytkowane czy też ich stan techniczny wymaga wyłączenia obiektu z użytkowania.

Monitoring informacji

Liczba i skład zespołów kontrolnych, organizowanych w województwach dotkniętych skutkami wichur i nawałnic, są dostosowywane do potrzeb, określonych na podstawie prowadzonego monitoringu i otrzymywanych informacji z terenu.

Działania inspektorów nadzoru budowlanego, w tym inspektorów GUNB, będą prowadzone do momentu, aż wszystkie obiekty budowlane wymagające oceny stanu technicznego zostaną skontrolowane.

Kontrolowane są obiekty budowlane, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły. Jak wynika z otrzymywanych na bieżąco informacji z wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego, do 16 sierpnia 2017 r. zostało skontrolowanych co najmniej 1000 obiektów budowlanych. Działania organów nadzoru budowlanego są kontynuowane.

MIiB wspólnie z MSWiA pracuje nad rozwiązanymi, które odformalizują kwestię oceny szkód i umożliwią szybszą wypłatę odszkodowań i w sprawie wydania rozporządzenia Rady Ministrów zezwalającego na odbudowę zniszczonych budynków w prostszej procedurze.

Umożliwia to ustawa o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Trwają już prace nad tym rozporządzeniem.

Ułatwienia w odbudowie i remontach

MIiB udostępniło na swojej stronie internetowej także szczegółowe porównanie ułatwień w procedurze rozpoczęcia odbudowy i uzyskania zgody na użytkowanie, które będą możliwe na podstawie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Przepisy stosuję się do:

- odbudowy

-  remontu

-  rozbiórek

obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, wiatru, osunięcia ziemi lub działania innego żywiołu.

Lista gmin, których będą dotyczyć ułatwienia, znajdzie się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, nad którym wspólnie pracują MIiB i MSWiA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.