PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort dementuje prasowe doniesienia. Nie ma podatku od zniżek przyznawanych przez gminy

  • PAP    13 lutego 2013 - 15:28
Resort dementuje prasowe doniesienia. Nie ma podatku od zniżek przyznawanych przez gminy

Osoby, które zgodnie z uchwałami gmin uzyskały od nich pomoc, czyli np. ulgi czy zniżki nie uzyskują z tego tytułu przychodu, nie muszą więc płacić podatku dochodowego - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.
"Jeżeli urząd gminy podejmie uchwałę o pomocy polegającej na przyznaniu pomocy w postaci ulg i zniżek, kierowanej do grupy społeczeństwa spełniającej określone kryteria, czyli np. do rodzin wielodzietnych - to taka sytuacja nie kreuje przychodu po stronie osób z niej korzystających" - powiedziała Dróżdż.

Środowa "Rzeczpospolita" napisała, że "skarbówka żąda podatku od rodzin wielodzietnych, które korzystają z gminnych kart uprawniających do zniżek", np. przy wejściu na basen, do kina czy teatru. Gazeta poinformowała, że z najnowszej interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie wynika, że osoby, które mają takie zniżki, uzyskują korzyść majątkową i trzeba go opodatkować. Według "Rz" rodziny muszą więc zapłacić podatek od uzyskanych od samorządów bonusów.

Czytaj też: Zapłaca podatek od gminnych bonusów

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów napisano, że nieprawdą jest, iż opisana w gazecie sytuacja powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

"Ministerstwo Finansów zwróciło się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, o przesłanie akt przytoczonej w artykule sprawy w celu ich weryfikacji, aby w przypadku stwierdzenia błędu niezwłocznie uchylić tę interpretację" - podkreślono.

Resort wyjaśnił, że zgodnie z art. 87 ust. 2 Konstytucji źródłami powszechnie obowiązującego prawa w Polsce są - na obszarze działania organów, które je ustanowiły - akty prawa miejscowego. Takimi powszechnie obowiązującymi aktami prawa miejscowego są zatem np. uchwały rad miejskich, w których ustalano np. opłaty w żłobkach prowadzonych przez gminy oraz warunki zwolnienia od ponoszenia tych opłat.

"Tym samym wszystkie osoby, które spełniają określone w uchwale warunki, mogą korzystać ze zwolnienia przy ustalaniu np. opłaty za żłobek. Jeżeli zatem urząd gminy podejmie uchwałę o pomocy polegającej na przyznaniu pomocy w postaci ulg i zniżek, kierowanej do grupy społeczeństwa spełniającej określone kryteria, czyli np. rodzin wielodzietnych, to taka sytuacja nie powoduje powstania przychodu po stronie osób z niej korzystających - czyli nie występuje konieczność opodatkowania tych ulg" - wyjaśniono.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.