PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort finansów przejmie izby obrachunkowe

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 lutego 2011 - 08:22

MSWiA przygotowało zmiany przepisów, które sprawią, że dane o finansach samorządów będą pełniejsze.
Nowelizacja ma dwa cele. Pierwszym jest usprawnienie opracowywania budżetów tych izb. Drugim – poprawa stosowania przez nie przepisów dotyczących finansów publicznych i pozyskiwania informacji o stanie gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego – pisze „Rzeczpospolita”.

Po wejściu w życie nowelizacji to minister finansów będzie odpowiedzialny za nadzór nad działalnością regionalnych izb obrachunkowych, sprawowany na podstawie kryterium zgodności z prawem. On też będzie wnioskował – do prezesa Rady Ministrów – o powołanie prezesa izby.

Będzie również rozpatrywał odwołania od uchwał w sprawie zaopiniowania kandydatów na prezesa izby, jak również określi – w drodze rozporządzenia – szczegółowe warunki przeprowadzania konkursów na członków kolegium izby.

Do ministra finansów trafiać będą roczne sprawozdania z działalności kontrolnej i informacyjno-szkoleniowej izb, a także wszystkie zgłaszane przez Krajową Radę RIO propozycje zmian przepisów regulujących komunalną gospodarkę finansową – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.