PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort finansów zadowolony z propozycji samorządów o ograniczaniu deficytu

  • PAP    1 lipca 2011 - 07:24
Resort finansów zadowolony z propozycji samorządów o ograniczaniu deficytu

Resort finansów jest zadowolony z propozycji samorządów, by mechanizmy oszczędnościowe uruchamiać, gdy deficyt samorządów przekroczy referencyjną kwotę 10 mld zł.
Pod koniec maja rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu przez samorządy, co miałoby dać oszczędność ok. 0,4 pkt proc. PKB.

Czytaj też: Przełomu nie ma - w sprawie samorządowego długu wciąż tylko propozycjeSamorządy o deficycie w ich budżetach

Strona samorządowa miała przedstawić rządowi swoje propozycje w tej sprawie. W środę samorządy zaproponowały, by procedurę nadmiernego deficytu w samorządach uruchamiać, gdy ich deficyt przekroczy 0,6 proc. PKB albo 10 mld zł w 2012 r.

Czytaj też: Samorządy chcą rozluźnić gorset dyscypliny

„Cieszy nas, że strona samorządowa dostrzega konieczność wprowadzenia wartości referencyjnej, co było wcześniej uzgodnione w porozumieniu. Kwota 10 mld złotych, którą strona samorządowa przedstawiła, jak najbardziej nas zadowala, to kwota, od której wyszliśmy” – poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Czytaj też: Samorządy same ograniczą deficyt

Wyjaśniła, że ograniczenie deficytu o 0,4 pkt. proc. PKB odpowiada mniej więcej deficytowi na poziomie 10 mld zł i 0,6 proc. PKB.

Wiceminister poinformowała, że resort docenia też, że samorządy widzą konieczność wprowadzenia mechanizmów ograniczających deficyt, jeżeli ustalona „baza” zostałaby przekroczona.

Dodała, że samorządy postulują też szereg rozwiązań, które wymagają ze strony Ministerstwa Finansów przeliczenia.

Mogą być one kosztowne z punktu widzenia poziomu deficytu. „Przystąpiliśmy do wyliczeń. Zobaczymy, jakie to są kwoty i wtedy przedstawimy stronie samorządowej skutki, które wiązałyby się z przyjęciem tych propozycji” – powiedziała.

Zaznaczyła, że część postulatów warta jest rozważenia, jednak kluczowe jest utrzymanie deficytu samorządów poniżej wartości referencyjnej. „Jeżeli wszystko zmieściłoby się w 10 mld zł, dawałoby pewność osiągnięcia tego pułapu, to jesteśmy jak najbardziej zainteresowani rozmowami i dalszymi pracami nad kształtem przepisów” – zadeklarowała.

Majszczyk wyjaśniła też, że do wspólnego z samorządami opracowania procedury nadmiernego deficytu, którą uruchamiano by, gdyby deficyt samorządów przekroczył 0,6 proc. PKB, będzie można przystąpić po przedstawieniu wyliczeń MF i zapoznaniu się z nimi przez stronę samorządową.

Strona samorządowa przedstawiła rządowi „propozycję w sprawie sposobu objęcia podsektora samorządowego procedurą ograniczania deficytu sektora finansów publicznych”.

Zgodnie z nią procedura nadmiernego deficytu w samorządach powinna być uruchamiana, gdy ich deficyt przekroczy tzw. poziom referencyjny – 0,6 proc. PKB albo 10 mld zł w 2012 r.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.