Resortowe cięcia wydatków na kulturę i zabytki

O ok. 146 mln zł mają zmniejszyć się tegoroczne wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego - przewiduje projekt nowelizacji ustawy budżetowej. Sejmowa komisja kultury w czwartek pozytywnie zarekomendowała tę propozycję.
Resortowe cięcia wydatków na kulturę i zabytki

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, że - w ramach szukania oszczędności - jego resort został poproszony jedynie o wskazanie tych inwestycji, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że nie zostaną "zrealizowane w całości, zgodnie z planem na rok 2013".

Zdrojewski poinformował, że na 200 realizowanych przez MKiDN inwestycji tylko dwie nie przebiegają zgodnie z planem. "To inwestycja związana z Muzeum II Wojny Światowej (w Gdańsku), ze względu na kłopoty z przeniesieniem kolektora ściekowego biegnącego wzdłuż tego muzeum, oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego (w Sulejówku), tam trwają jeszcze uzgodnienia dotyczące kubatury tego obiektu" - tłumaczył minister.

Zapewnił jednocześnie, że zaoszczędzonych w tym roku środków resort kultury nie straci, ponieważ zostaną one "przeniesione" na rok 2014 i 2015. "W związku z tym mogę z satysfakcją poinformować, że strat finansowych ministerstwo kultury w wyniku nowelizacji nie odnotuje" - uznał minister.

Na 146 mln zł oszczędności w części ustawy budżetowej dotyczącej kultury i ochrony dziedzictwa narodowego składa się: 127 mln zł pochodzące z programu wieloletniego "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku", 11 mln zł z programu wieloletniego "Budowa kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku", a także 8 mln zł zaoszczędzone na programie wieloletnim "Kultura+" oraz 500 tys. zł - na programie ministra kultury "Kultura - Interwencje".

O negatywne zaopiniowanie propozycji oszczędności wnioskowała posłanka PiS Barbara Bubula, która oceniła, że - mimo zapewnień o przeniesieniu zaoszczędzonych środków na kolejne lata - pieniędzy na inwestycje zabraknie. Wniosek nie został przyjęty (za przyjęciem był 6 posłów, przeciw -7, nikt się nie wstrzymał). Komisja pozytywnie zaopiniowała plan oszczędności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ale gonzo Zdrojewski nie rak dawno mówił, że nie da ani złotówki?! To jak to jest Panie Ministrze z prawdomównością! Czyli jak zwykle obowiązuje "Tuszczyzna"

glews, 2013-08-30 14:11:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU