PARTNER PORTALU
  • BGK

Resortowe cięcia wydatków na kulturę i zabytki

  • PAP    30 sierpnia 2013 - 09:50
Resortowe cięcia wydatków na kulturę i zabytki

O ok. 146 mln zł mają zmniejszyć się tegoroczne wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego - przewiduje projekt nowelizacji ustawy budżetowej. Sejmowa komisja kultury w czwartek pozytywnie zarekomendowała tę propozycję.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, że - w ramach szukania oszczędności - jego resort został poproszony jedynie o wskazanie tych inwestycji, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że nie zostaną "zrealizowane w całości, zgodnie z planem na rok 2013".

Zdrojewski poinformował, że na 200 realizowanych przez MKiDN inwestycji tylko dwie nie przebiegają zgodnie z planem. "To inwestycja związana z Muzeum II Wojny Światowej (w Gdańsku), ze względu na kłopoty z przeniesieniem kolektora ściekowego biegnącego wzdłuż tego muzeum, oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego (w Sulejówku), tam trwają jeszcze uzgodnienia dotyczące kubatury tego obiektu" - tłumaczył minister.

Zapewnił jednocześnie, że zaoszczędzonych w tym roku środków resort kultury nie straci, ponieważ zostaną one "przeniesione" na rok 2014 i 2015. "W związku z tym mogę z satysfakcją poinformować, że strat finansowych ministerstwo kultury w wyniku nowelizacji nie odnotuje" - uznał minister.

Na 146 mln zł oszczędności w części ustawy budżetowej dotyczącej kultury i ochrony dziedzictwa narodowego składa się: 127 mln zł pochodzące z programu wieloletniego "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku", 11 mln zł z programu wieloletniego "Budowa kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku", a także 8 mln zł zaoszczędzone na programie wieloletnim "Kultura+" oraz 500 tys. zł - na programie ministra kultury "Kultura - Interwencje".

O negatywne zaopiniowanie propozycji oszczędności wnioskowała posłanka PiS Barbara Bubula, która oceniła, że - mimo zapewnień o przeniesieniu zaoszczędzonych środków na kolejne lata - pieniędzy na inwestycje zabraknie. Wniosek nie został przyjęty (za przyjęciem był 6 posłów, przeciw -7, nikt się nie wstrzymał). Komisja pozytywnie zaopiniowała plan oszczędności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glews, 2013-08-30 14:11:13

    Ale gonzo Zdrojewski nie rak dawno mówił, że nie da ani złotówki?! To jak to jest Panie Ministrze z prawdomównością! Czyli jak zwykle obowiązuje "Tuszczyzna"