PARTNER PORTALU
  • BGK

Rezerwa subwencji ogólnej: Jest kasa na drogi samorządowe tylko trzeba się spieszyć

  • AW    26 stycznia 2017 - 09:57
Rezerwa subwencji ogólnej: Jest kasa na drogi samorządowe tylko trzeba się spieszyć
Przedmiotem dofinansowania ze środków rezerwy subwencji ogólnej może być tylko jedno zadanie realizowane przez jednostkę samorządu terytorialnego (fot.PTWP)

• Jeszcze tylko do 10 lutego samorządy mogą wnioskować o pieniądze z rezerwy subwencji ogólnej na finansowanie inwestycji drogowych.
• Jak przypomina Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, przedmiotem dofinansowania może być tylko jedno zadanie realizowane przez dane miasto na prawach powiatu, powiat lub województwo.
MIiB wystosowało pisma do prezydentów miast, marszałków i starostów z informacją o rezerwie subwencji ogólnej z przeznaczeniem na inwestycje drogowe w samorządach

Listy zawierające kryteria dla miast, powiatów i województw zamieszczamy w dziale Multimedia.

Środki rezerwy subwencji ogólnej mogą zostać przeznaczone na dofinansowanie:

- inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu;
- utrzymania rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę, wskazanych przez ministra właściwego do spraw transportu - w kwocie nie mniejszej niż w roku bazowym;
- remontu, utrzymania, ochrony i zarządzania drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu.

Resort budownictwa precyzuje, że preferowane będą projekty dotyczące remontów dróg lub obiektów inżynierskich na drogach krajowych i wojewódzkich w miastach na prawach powiatu, w szczególności zadań realizowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

Szanse na dofinansowanie z rezerwy mają też zadania inwestycyjne obejmujące budowę lub przebudowę dróg, które stanowią źródłowy lub docelowy etap ruchu pojazdów ciężkich oraz budowy lub przebudowy ciągów drogowych, przebiegających przez obszar co najmniej dwóch jednostek samorządowych (powiatów, województw), dla realizacji których zawarte zostało porozumienie o jednoczesnej ich realizacji z udziałem środków rezerwy subwencji ogólnej oraz zastosowaniu takich samych parametrów technicznych (klas) wynikających z przepisów techniczno-budowlanych.

Poziom dofinansowania o jaki starają się samorządy nie może być wyższy niż 50 proc. wartości zadania. Resort informuje też wprost, że ze względu na niewielką ilość środków rezerwy, przedmiotem dofinansowania powinien być tylko jeden projekt inwestycyjny.

- Przedmiotem dofinansowania ze środków rezerwy subwencji ogólnej może być tylko jedno zadanie realizowane przez jednostkę samorządu terytorialnego z zakresu inwestycji lub remontu (dla miast na prawach powiatu). W przypadku zgłoszenia większej liczby zadań należy jednoznacznie określić ich kolejność według ustalonej przez samorząd hierarchii ważności – czytamy w piśmie do samorządów.

Nieprzekraczalny termin złożenia wniosku wyznaczono do 10 lutego 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.