PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO czekają na projekty przyszłorocznych budżetów

  • AW    3 listopada 2011 - 10:11
RIO czekają na projekty przyszłorocznych budżetów

Wielkimi krokami zbliża się termin składania w RIO projektów uchwał budżetowych na 2012 r. Samorządy póki co jednak, nie zalewają izb budżetami, bo wiedzą, że za spóźnienie żadnych sankcji nie będzie.
15 listopada upływa termin dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego do przedłożenia organowi stanowiącemu, czyli radzie gminy, powiatu czy województwa oraz regionalnej izbie obrachunkowej projektu uchwały budżetowej na 2012 r. Choć czasu zostało niewiele, regionalne izby obrachunkowe nie mają jeszcze zbyt wiele pracy przy szykowaniu opinii do przyszłorocznych budżetów.

- Do nas nie wpłynął jeszcze ani jeden projekt przyszłorocznego budżetu - mówi Halina Gajoch, naczelnik wydziału informacji, analiz i szkoleń RIO w Krakowie i dodaje, że sytuacja ta wcale jej nie dziwi, bo samorządy zwykle czekają na ostatni moment.-  Pierwsze uchwały do zaopiniowania zaczną wpływać najwcześniej po 10 listopada a większość dostaniemy 15-go – dodaje.

Czytaj też: Starostwa mają kłopot z budżetami

Dlaczego JST zwlekają  z przedkładaniem projektów do ostatniej chwili? Po pierwsze, samo układanie budżetu jest czasochłonne, a po drugie - za złożenie dokumentów w RIO po 15 listopada nic nie grozi.

- To zapis instrukcyjny, nie ma jakiś konkretnych sankcji za niedotrzymanie terminu - podkreśla Halina Gajoch.  

Zdecydowana większość samorządów mimo wszysko "trzyma" się jednak tej daty. Opinię RIO (na wydanie której izba ma 30 dni) o projekcie uchwały budżetowej, zarząd jednostki samorządu terytorialnego jest bowiem zobowiązany przedstawić organowi stanowiącemu przed uchwaleniem budżetu (art. 238 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych). A budżet swój gminy, powiaty i województwa muszą uchwalić do końca roku.

Ewenementem w skali kraju jest Szczecin, gdzie najważniejszą uchwałę finansową radni podjęli już w czerwcu.

Czytaj też: Samorząd o najszybszym budżecie w historii: a rządowi się nie udało...

Przypomnijmy też, że wraz z projektem uchwały budżetowej należy przedłożyć uzasadnieniem do projektu oraz inne materiały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej.

Wraz z projektem budżetu należy złożyć także do zaopiniowania przez RIO projekt uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej lub jej zmiany. RIO wydaje opienie ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia przestrzegania przepisów ustawy dotyczących uchwalania i wykonywania budżetów w następnych latach, na które zaciągnięto i planuje się zaciągnąć zobowiązania.

Regionalna izba obrachunkowa na podstawie przyjętej przez jednostkę samorządu terytorialnego wieloletniej prognozy finansowej oraz uchwały budżetowej przedstawia opinię w sprawie prawidłowości planowanej kwoty długu jednostki samorządu terytorialnego wynikającej z planowanych i zaciągniętych zobowiązań, o której mowa w art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy o finansach publicznych.  
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.