PARTNER PORTALU
 • BGK

RIO i Izba Skarbowa o opłatku w urzędzie i szkole

 • Michał Wroński    19 grudnia 2017 - 10:26
RIO i Izba Skarbowa o opłatku w urzędzie i szkole
Czy RIO weźmie pod lupę organizację spotkań opłatkowych? (fot. pixabay.com)

- Państwo polskie i instytucje publiczne nie pozwalają zorganizować spotkania opłatkowego w urzędzie – stwierdził podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów dr Mariusz Siwoń, radca prawny, a w przeszłości prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Jak dodał, zdarzyło mu się reprezentować wójta gminy, który przed Główną Komisją Orzekającą musiał tłumaczyć się ze zorganizowania opłatka na terenie urzędu. Czy to jednostkowy przypadek, czy w środku „sezonu” na przedświąteczne opłatki samorządowcy powinni zacząć się obawiać?
• Moim zdaniem spotkania opłatkowe dla radnych lub pracowników urzędu nie naruszają żadnych przepisów – przekonuje były prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Twierdzi jednak, że nie wszystkie Izby podzielają to stanowisko. Jeden z wójtów musiał się tłumaczyć z organizacji świątecznego opłatka.

• Pytani przez nas urzędnicy z RIO przyznają, że sprawa może budzić rozbieżne interpretacje. Najbardziej radykalna jest Izba w Krakowie, która stwierdziła, że dokonanie ze środków budżetu gminy wydatków na spotkania wigilijne pracowników urzędu gminy jest sprzeczne z ustawą o finansach publicznych.

• Stale wraca też kwestia zaliczenia uczestnictwa w firmowej wigilii do przychodu pracownika. W sprawie tej interpretację wydała Izba Skarbowa.

W rozmowie z PortalSamorzadowy.pl dr Mariusz Siwoń potwierdził, że w sygnalizowanym przypadku RIO uznała, że zorganizowany w urzędzie opłatek stanowił naruszenie przepisów finansowych. Poszło o to, że spotkanie zostało sfinansowane ze środków publicznych.

- Oczywiście przy dokonywaniu wydatków trzeba zachować umiar. Podobnie jednak jak przy ich kwestionowaniu. Moim zdaniem spotkania opłatkowe dla radnych lub pracowników urzędu nie naruszają żadnych przepisów – komentuje dr Siwoń.

Nie ma jednej wykładni. Jest za to pole do różnych interpretacji

Która z regionalnych izb zakwestionowała organizację opłatka w urzędzie gminy? Tego dr Siwoń nie chciał ujawnić. Nie pozostało nam zatem nic innego, jak zacząć rozpytywać o sprawę w regionalnych izbach obrachunkowych. Nie da się ukryć, że pytaniem o interpretację przepisów finansowych w kontekście takiej sytuacji wzbudziliśmy sporo konsternacji. Pytani przez nas urzędnicy RIO stwierdzili, że nie kojarzą żadnej interpretacji tego tematu, którą wydałaby Krajowa Rada RIO. W zdecydowanej większości przypadków stwierdzili też, że ich jednostka w ogóle nie zajmowała się tego typu sprawą.

Czytaj: Nowelizacja ustawy o RIO w zawieszeniu. Czego obawiają się izby?

- Czy spotkanie opłatkowe mieści się w ustalonych przez ustawodawcę granicach tego, co stanowi realizację zadań własnych gminy? To zagadnienie, które może budzić wątpliwości i trudno je rozstrzygnąć. Myślę, że interpretacji może w tym przypadku być wiele – ocenił Marek Głód, zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Jak jednak dodał, jeśli JST dobrze uzasadni wydatek na organizację takiego spotkania, to nadzór finansowy nie powinien mieć zastrzeżeń.

Zgoła inaczej spoglądają na sprawę urzędnicy RIO w Krakowie. Tamtejsza izba w odpowiedzi na nasze pytanie przesłała nam stanowisko informujące, że w ramach swej działalności kontrolnej „zakwestionowała dokonanie ze środków budżetu gminy wydatków na spotkania wigilijne pracowników urzędu gminy, jako sprzecznych z art. 216 ust. 2 ustawy (…) o finansach publicznych”. W dalszej części swej odpowiedzi RIO przypomniała ponadto, że zgodnie z tym przepisem wydatki budżetu JST przeznaczone są na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach (m.in. zadań własnych JST, zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych JST ustawami, zadań przejętych przez JST do realizacji w drodze umowy lub porozumienia, zadań realizowanych wspólnie z innymi JST, pomocy rzeczowej lub finansowej dla JST określonej odrębną uchwałą przez organ stanowiący JST). Wymowa tego zestawienia jest wymowna. Zdaniem krakowskiego RIO urzędowe opłatki za publiczne pieniądze nie wpisują się w zadania jednostek samorządu terytorialnego. 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Beata, 2017-12-20 12:27:49

  Do lp.: popieram w 100% poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że mamy też inne wyznania (chociażby na podlasiu przeważa prawosławie. To pytanie czy oni mogą swiętować dwa razy? w grudniu podczas katolickiego święta i w styczniu podczas świąt prawosławnych? Rozumiem ewentualnie nagrodzenie urzędników spot...kaniem/małą integracja na koniec/czy początek roku. Taki motywator dla pracowników, ale NIE dla spotkań wigilijnych, wielkanocnych, bożego ciała etc.  rozwiń
 • bk, 2017-12-20 07:47:40

  To dlaczego w pałacy prezydenckim odbywa się chanuka?
 • co, 2017-12-19 22:35:37

  ..umiar? to znaczy ile?