PARTNER PORTALU
 • BGK

RIO krytycznie o zarządzaniu województwem mazowieckim

 • pt    8 kwietnia 2014 - 11:17
 RIO krytycznie o zarządzaniu województwem mazowieckim

Warszawska Regionalna Izba Obrachunkowa ocenia, że to nie przez janosikowe, a poprzez brak kontroli nad stanem zadłużenia sejmik województwa mazowieckiego popadł w kłopoty finansowe.
Jak informuje RIO na koniec 2013 roku relacja długu do dochodów Mazowsza wynosiła 73,5 proc., podczas gdy dopuszczalne jest 60 procentowe zadłużenie.

Czytaj też: Janosikow eto nie był największy problem

-Nie ulega wątpliwości, że stan finansów województwa nie powinien być wiązany tylko z problemem tzw. janosikowego i spadkiem dochodów. Przeciwnie, w wyniku decyzji i działań organów województwa następował systematyczny wzrost zadłużenia" – pisze warszawska Izba w w dokumencie „Stan finansów województwa mazowieckiego – studium przypadku".

Na błędy w dysponowaniu przez województwo mazowieckie środkami publicznymi w tym w szczególności na konieczność ograniczenia wydatków i rozchodów Izba zwracała uwagę już w 2012 roku.

Jak przypomina RIO: Izba kierowała uwagi co do działalności finansowej województwa, przy czym te uwagi nie dotyczyły wpłaty janosikowego, a zaciągania zobowiązań i kreowania długu publicznego.  

Już w 2012 RIO pisała o wysokim poziomie zadłużenia.Izba wylicza, że przy ustawowym poziomie zadłużenia 60 proc. poziom zadłużenia dla województwa wynosił:w 2011 – 56,91 proc. wykonanych założeń budżetu, w 2012 – 57,38 proc., a w 2013 już 73,55 proc.

Dokument RIO przeczytasz tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2014-04-09 07:28:01

  Polska cała była owładnięta zadłużaniem się, które nie jest tożsame z rozwojem. Budowaliśmy sobie ,,stadiony narodowe". Za utrzymywanie ich teraz trzeba płacić. Potrzebujemy odkłamania i odkumplowania wykorzystywania środków unijnych i szerzej, podatków.
 • samorządowiec od 1990 r, 2014-04-08 21:42:16

  Do Kris: Sęk w tym ,że Mazowsze kompletnie nie potrafi funkcjonować w okresie kryzysu ,kiedy dochody raptownie spadają ,kiedy trzeba ograniczyć partyjne rozdawnictwo ,sobie państwo Zarządu ,wyjazdy zagraniczne ,kupowanie względów w biednych samorządach .Jak jest to szelest jak nie ma to jakoś to będ...zie .To nie znaczy ,że janosikowe w tym kształcie ma jakikolwiek sens -powinno się je naliczać na podstawie danych z roku poprzedniego ,a nie sprzed dwóch lat .  rozwiń
 • Kris, 2014-04-08 14:30:00

  Na tym cały wic polega, że Mazowsze musiało brać kredyty, aby wpłacać janosikowe, a nie na finansowanie wydatków bieżących czy też innych, więc błędne koło się zamyka, jak widac RIO pisze swoje mądrości, bez uwzglednienia faktu, że 660 mln Mazowsze powinno oddać na janosikowe. Chyba RIO nie zauważył...o też, że Trybunał zjechał janosikowe w obowiązującej formie  rozwiń