PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO o kontach bankowych samorządów

  • GK    24 kwietnia 2012 - 13:26
RIO o kontach bankowych samorządów

Zarząd jednostki samorządu terytorialnego nie może lokować – zgromadzonych na subkoncie podstawowego rachunku bankowego – środków finansowych na wydatki niewygasające na kontach w innych bankach.
Tak orzekła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach (zabierz głos/oceń prezydenta), odpowiadając na pismo wójta Nowej Słupi w sprawie lokowania środków finansowych na wydatki ujęte w wykazie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego.

Wójt zapytał, czy gmina, na podstawie upoważnienia udzielonego zarządowi jednostki samorządu terytorialnego przez organ stanowiący jednostki, na podstawie art. 264 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, może lokować na rachunkach w innych bankach środki niewygasające, w okresie od ich utworzenia do momentu dokonania zapłaty zobowiązania lub ich zwrotu do budżetu.

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomniała, że – zgodnie z art. 263 ust. 6 ustawy o finansach publicznych – środki finansowe na wydatki ujęte w wykazie, o których mowa w ust. 2 ustawy, są gromadzone na wyodrębnionym subkoncie podstawowego rachunku bankowego jednostki samorządu terytorialnego.

Jednocześnie, jak wynika z ustawy, bankową obsługę budżetu samorządu wykonuje bank wybrany na zasadach określonych w przepisach o zamówieniach publicznych, a organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić zarząd jednostki do lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach w innych bankach.

– Zatem lokowanie środków finansowych na wydatki ujęte w wykazie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, na rachunkach w innych bankach, pozostaje w sprzeczności z przepisem art. 263 ust. 6 ustawy – argumentuje RIO. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.