PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO o opłatach za zajęcie pasa drogowego

  • GK    5 września 2012 - 11:04
RIO o opłatach za zajęcie pasa drogowego

Samorządy nie mają prawa ustanawiać opłat za zajęcie pasa dróg wewnętrznych, bo ustawa o drogach publicznych nie przewiduje takiej możliwości.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie zwróciła się do wójtów, burmistrzów, prezydentów i przewodniczących zarządów jednostek samorządu terytorialnego woj. zachodniopomorskiego informując, że organy stanowiące niektórych samorządów, działając na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych podjęły uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Do najczęściej występujących naruszeń prawa Regionalna Izba Obrachunkowa zaliczyła m.in. błędy w ustalaniu opłat rocznych. Powinny one być pobierane za każdy rok na podstawie art. 40 ust. 5, tymczasem samorządy ustanawiają pobieranie opłat za każdy rok kalendarzowy.

W przypadku obliczania opłat za okres krótszy niż rok, należy naliczać je proporcjonalnie do liczby dni, a ustanawiane są proporcjonalnie do liczby miesięcy.

Regionalna Izba Obrachunkowa wypomniała również samorządom ustanawianie opłat za zajęcie pasa dróg wewnętrznych. Tymczasem ustawa o drogach publicznych nie przewiduje możliwości ustalania opłat za zajęcie pasa tych dróg.

Ponadto, jak zwraca uwagę RIO, bardzo często w uchwałach stosowane jest powtarzanie przepisów ustawy o drogach publicznych, które w myśl przepisów rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie zasad techniki prawodawczej jest niedopuszczalne.

– Cytowane przepisy zakazują powtarzania przepisów ustawy upoważniającej oraz przepisów innych aktów normatywnych – podkreśla izba.

Przypomina jednocześnie, że w odniesieniu do opłat za zajęcie pasa drogowego, przepisy art. 40 ust. 8 ustawy o drogach publicznych zobowiązują organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego wyłącznie do ustalenia wysokości stawek tych opłat. Pozostałe kwestie związane z zasadami obliczania opłat regulują przepisy ustawy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.