PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO: Samorządy nie radzą sobie z kontrolą zarządczą

  • JL    15 września 2015 - 13:32

Najnowsze sprawozdanie Krajowej Rady RIO nie pozostawia złudzeń. Kierownicy jednostek sektora finansów publicznych często nie zapewniają funkcjonowania procedur i mechanizmów kontroli zarządczej w zakresie operacji finansowych i gospodarczych związanych z zaciąganiem długu oraz jego spłatą.
Jak czytamy w sprawozdaniu Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych ws. gospodarki finansowej i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2014 r. w 33 samorządach stwierdzono brak przypisania obowiązków w zakresie analizowania problematyki zadłużenia, (np. wyodrębniona komórka, stanowisko pracy) w ramach systemu kontroli zarządczej.

Brak ustalenia procedur i mechanizmów kontroli zarządczej zapewniających terminową realizację zobowiązań, w tym z tytułu kredytów i pożyczek oraz wykupu papierów wartościowych, zanotowano w 30 jednostkach.

W 28 samorządach nie wprowadzono zaś procedur i mechanizmów kontroli zarządczej funkcjonujących na II poziomie samorządów jednostek pozwalających monitorować poziom zadłużenia jednostek organizacyjnych, w tym samorządowych osób prawnych oraz spółek prawa handlowego ze stuprocentowym udziałem jednostki samorządu terytorialnego.

Ten brak brak stosownych mechanizmów lub ich nieprzestrzeganie to dość istotne nieprawidłowości w sprawie kontroli zarządczej w JST

- Kierownicy jednostek sektora finansów publicznych powinni zapewnić funkcjonowanie procedur i mechanizmów kontroli zarządczej także w zakresie operacji finansowych i gospodarczych związanych z zaciąganiem długu oraz jego spłatą - przypomina krajowa rada RIO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.