PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO w sprawie określenia opłaty targowej

  • PAP    31 grudnia 2013 - 10:03
RIO w sprawie określenia opłaty targowej

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej w Trzemesznie w sprawie określenia opłaty targowej.
Według kolegium, gmina nie ma prawa stosować zaporowej stawki 200 zł za handel poza wyznaczonym placem targowym (handel na pl. św. Wojciecha) - podaje portal trzemeszno24.info.

W uzasadnieniu Regionalnej Izby Obrachunkowej ustalenie powyższej stawki nie znajduje umocowania w przepisach prawa. Nie wynika z nich bowiem, aby opłaty targowe mogły być różne dla odrębnych typów targowisk. Według kolegium RIO mogą one różnić się jedynie dla np. targowisk znajdujących się w centrum miejscowości i targowisk leżących poza nim, na przykład na peryferiach gminy.

Jak czytamy w piśmie RIO, na niedopuszczalność znaczącego różnicowania stawek opłaty targowych wskazywały już sądy administracyjne. Stosowanie przez Radę Gminy przepisów prawnych różnicujących wysokość opłaty targowych dla podatników sprzedających towary na jednych targowiskach, w stosunku do drugich - handlujących na sąsiednich targowiskach - stanowi naruszenie przepisów konstytucyjnych - podaje trzemeszno24.info.

Od decyzji Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu gmina ma prawo wnieść odwołanie w terminie 30 dni do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.