PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO wyjaśnia wątpliwości związane z uchwałą budżetową

  • bad    16 stycznia 2018 - 07:54
RIO wyjaśnia wątpliwości związane z uchwałą budżetową
W pierwszej kolejności rada gminy winien podjąć uchwalę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Na zdjęciu sesja Rady Gminy Korzenna.

Uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej powinna być podjęta wcześniej niż uchwała budżetowa – informuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.
Gdańska Izba podaje, że świadczą o tym między innymi treść normatywna art. 230 ust. 6 ustawy o finansach publicznych. Znajdujemy tam zapis: „nie później niż uchwałę budżetową". 

Czytaj też: Rozbudowa lotnisko w Radomiu oznacza likwidację Modlina

- Oznacza to, że w pierwszej kolejności organ stanowiący winien podjąć uchwalę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej, a w dalszej kolejności uchwałę budżetową - oświadcza Izba.

RIO wyjaśnia też, że uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej, która obejmuje m.in. poszczególne przedsięwzięcia, ma charakter pierwotny w stosunku do uchwały budżetowej. Oznacza to, że ta ostatnia powinna mieć treść zbieżną z uchwalą pierwotną, co nie wyklucza również zmian treści obu tych uchwal na jednej sesji budżetowej w określonym zakresie przedmiotowym. 

Czytaj też: Zygmunt Frankiewicz apeluje do Andrzeja Dudy

- Nie ma przeszkód prawnych, aby obie wspomniane uchwały były procedowane w trakcie jednej sesji budżetowej – dodaje Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.