PARTNER PORTALU
 • BGK

RIO z dodatkowymi uprawnieniami: mają przeciwdziałać zadłużaniu się samorządów

 • MN/aw    6 czerwca 2017 - 17:42
RIO z dodatkowymi uprawnieniami: mają przeciwdziałać zadłużaniu się samorządów
RIO wzmocnią kontrolę? (fot. PTWP)

Regionalne Izby Obrachunkowe będą mogły kontrolować gospodarkę finansową samorządów pod kątem legalności, gospodarności i rzetelności - zakłada projekt ustawy.
• Posłowie przegłosowali poprawkę w projekcie ustawy. Dotyczy ona wzmocnienia kontroli RIO.

• Zakłada, że Izby będą mogły kontrolować samorządy pod kątem gospodarności i rzetelności.

• W razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, będą informować organy ścigania.

• Zmiana ma nastąpić także w powoływaniu składu regionalnych izb obrachunkowych.

Połączone sejmowe komisje finansów publicznych i samorządu terytorialnego przegłosowały poprawkę w projekcie nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.  

Zakłada ona, że RIO będą dokonywać kontroli gospodarki finansowej samorządów na podstawie kryterium zgodności z prawem, gospodarności i rzetelności. Z kolei w zakresie zadań zleconych przez administrację rządową, kontrola może też być prowadzona pod kątem celowości.

Czytaj też: RIO pyta samorządowców o wydatki na Marsz Wolności

Choć według pomysłodawców projektu, zmiana ta nie wnosi nic nowego – bo gospodarność i rzetelność wynikają z ustawy o finansach publicznych – to przeciwnicy podnoszą argument, że przepis jest niezgodny z art. 171 Konstytucji RP, według którego samorządy podlegają nadzorowi pod kątem legalności.  

Poprzez wzmocnienie kontroli ma się przeciwdziałać zadłużaniu jednostek samorządu terytorialnego. RIO w ramach swojej działalności będą miały też obowiązek powiadamiania organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

Obecnie funkcjonuje 16 regionalnych izb obrachunkowych, reprezentowanych przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Na czele każdej z nich stoi prezes, którego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Jednak, jak donosi "Gazeta Wyborcza" skład izb powoływał w połowie premier, a w połowie sejmiki wojewódzkie. Teraz ma się to zmienić, bo wszystkich członków RIO będzie powoływał premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Z. Walczak, 2017-06-08 09:00:42

  RIO będzie badać gminy pod kątem gospodarności. Znajdzie się w trudnej sytuacji, gdyż będzie musiało przymykać oko na niegospodarność wymuszaną na samorządach przez rząd. Przykładem jest finansowanie oświaty, zwłaszcza w gminach wiejskich. Rząd zmuszając gminy do prowadzenia szkół z niewielką ilości...ą uczniów zmusza gminy do niezgodnego ze zdrowym rozsądkiem wydatkowania pieniędzy na ich kształcenie. Wydawanie ok. 20000 zł rocznie na kształcenie 1 ucznia z gospodarnością niewiele ma wspólnego.  rozwiń
 • yl, 2017-06-07 14:58:38

  Nieprawdą jest, że sejmiki powoływały członków kolegium. Członków kolegium powoływał Premier po przeprowadzeniu przez Izbę konkursu. Kandydatów do konkursu na połowę miejsc w kolegium mogły zgłaszać samorządy wszystkich szczebli a na pozostałe miejsca mógł się zgłosić do konkursu każdy kto spełniał ...wymagania. Po zmianach w ustawie bez zbędnych ceregieli premier na wniosek prezesa izby(również wybranego bez konkursu) będzie do woli powoływał i odwoływał członków kolegium. Jak się władza zmieni to karuzela zacznie się od nowa.  rozwiń
 • prostownik, 2017-06-07 13:09:03

  Do Andrzej Dec: Nie sądzę. Skład RIO powoływany był przez premiera i sejmik województwa. To trochę tak, jakby powoływać kogoś, żeby sądził w swojej sprawie. To się zmienia. Uważam zmianę za plus. Nie widzę też warunków naruszenia art. 171. Przykład z życia. Gmina A przekazuje gminie B kwotę 1 mln zł..., co czytam w uchwale budżetowej gminy A. Ciekawe, że gmina B w swoim budżecie uchwaliła przekazanie gminie A kwoty 1 mln zł. Po co ta żonglerka pieniędzmi? Nic wspólnego nie robią (w tym przypadku konta wskazują, że chodzi o drogi). Podobno gminy dostają dodatkowe punkty przy projektach, jeśli ze sobą współpracują, choć de facto współpracy nie ma (nie licząc przelewów pieniędzy z konta na konto). Przykład drugi. Gmina A wybudowała kosztem 9 mln zł (w tym 6 mln środków własnych) tereny inwestycyjne. Tereny leżą odłogiem i pies z kulawą nogą tam nie zajrzy. Jednak co roku w budżecie gminy figuruje pozycja "sprzedaż działek z terenów inwestycyjnych", za co gmina zamierza pozyskać 1,5 mln zł. Budżet się domyka, RIO to przyklepuje, gmina zaciąga kredyty i za rok wystawia te same tereny, bo przecież kupiec się nie znalazł, jako pozycja w budżecie po stronie dochodów. Budżet się domyka, RIO to przyklepuje, gmina zaciąga kolejne kredyty itd.  rozwiń