PARTNER PORTALU
  • BGK

RODO. Ustawa o ochronie danych osobowych na sejmowej komisji

  • KDS    13 kwietnia 2018 - 09:15
RODO. Ustawa o ochronie danych osobowych na sejmowej komisji
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) wchodzi w życie od 25 maja 2018 roku. (fot.shutterstock.com)

W piątek (13.04) komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii zajmuje się zapisami rozporządzenia unijnego o ochronie danych osobowych (RODO).
Posiedzenie komisji rozpoczęło się o godz. 9. Głównym tematem będzie rozpatrzenie informacji ministra cyfryzacji na temat zagadnień związanych z wdrożeniem do krajowego porządku prawnego ogólnego rozporządzenia unijnego o ochronie danych osobowych (RODO). Zaś Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało Portal Samorządowy, że projekt został skierowany do I czytania. 

Termin wskazuje na to, że MC idzie zgodnie z planem przy pracach nad RODO. Bowiem w marcu resort informował, że pod koniec kwietnia lub na początku maja gotowa ustawa trafi na biurko prezydenta. Mimo to obawy związane z przygotowaniem wszystkich przepisów wprowadzających ustawę na czas nie milkną. Cały czas nierozwiązana jest też kwestia finansowania i zatrudniania nowych inspektorów ochrony danych osobowych, którą podnosi strona samorządowa. 

Nowe wytyczne wywołują też obawy w kwestii organizacji jesiennych wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie wątpliwości, co do zgodności przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących transmisji i nagrywania prac obwodowych komisji wyborczych z przepisami RODO. 

Z odpowiedzi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jednoznacznie wynika, że przeprowadzenie transmisji z wyborów zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych, może być niemożliwe. GIODO wskazuje, iż „nie kwestionując prawa do informacji publicznej wynikającego z Konstytucji RP, zauważyć należy, że rozwiązania ujęte w Kodeksie wyborczym wymagają dostosowania do przepisów o ochronie danych, w szczególności rozporządzenia 2016/679 (RODO).

We wniosku końcowym GIODO stwierdza, że „zakres dostosowań, ilość i waga ryzyk w praktyce mogą uniemożliwić zgodne z prawem o ochronie danych osobowych przeprowadzenie transmisji podczas wyborów”.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) wchodzi w życie od 25 maja 2018 roku. Od tego dnia naruszenie danych osobowych staje się przestępstwem. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.