PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzice zapłacą za gest rządu

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    5 kwietnia 2011 - 07:28
Rodzice zapłacą za gest rządu

Rząd chce przeznaczyć w tym roku 40 mln zł na utworzenie nowych miejsc w żłobkach, ale jak podkreślają samorządy to jedynie kropla w morzu potrzeb – pisze „Dziennik Polski”.
„40 mln z skali całego kraju to niewiele, tu i ówdzie te pieniądze mogą zachęcić do tworzenia nowych miejsc, ale na pewno nie rozwiążą problemu” – mówi Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich.

Środków z pewnością nie dostaną bogatsze gminy i takie, w których żłobki już są. W Małopolsce na dofinansowanie nie mają co liczyć m.in. Kraków, czy Tarnów.

Czytaj też: 6 tys. dzieci czeka żłobek w stolicy

Ale spróbują pozyskać dodatkowe pieniądze. Stolica Małopolski w najlepszym wypadku może liczyć na raptem 100 tys. zł. Taka kwota pozwala jednak utrzymać kilkadziesiąt miejsc przez maksimum trzy miesiące.

Czytaj też: Żłobki za unijną kasę

Kraków, by podołać nowym zadaniom, a jednocześnie zwiększyć liczbę miejsc opieki dla najmłodszych dzieci postanowił sięgnąć do kieszeni rodziców. Miasto planuje wprowadzenie podwyżki czesnego za pobyt dziecka w żłobku z dotychczasowych 300 zł do ok. 450 zł miesięcznie.

Podobny plan ma Poznań. Podniesienia opłaty za żłobki nie przewiduje natomiast Tarnów, który ma z kolei plan przyjęcia większej ilości dzieci do istniejących już placówek. Zmiany wysokości czesnego mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku – zapowiada „Dziennik Polski”.

Czytaj też: Od dziś łatwiej zakładać żłobki

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.