PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus. Nie ma niedociągnięć w ustawie

  • PAP/JL    25 kwietnia 2016 - 10:38
Rodzina 500 plus. Nie ma niedociągnięć w ustawie
Nie maniedociągnięć w ustawie dotyczącej programu Rodzina 500 plus. Fot Pixabay.com

Nie ma niedociągnięć w ustawie dotyczącej programu Rodzina 500 plus i prezydent Andrzej Duda też ich nie widzi – uważa szefowa gabinetu politycznego premiera Elżbieta Witek.
– Pan prezydent złożył nowelizację ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a nie do ustawy 500 plus – mówi Elżbieta Witek. Minister była pytana o złożony w Sejmie przez prezydenta projekt noweli, który ma na celu wyraźne wskazanie, że świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus nie wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

Jak zaznacza Elżbieta Witek, chodzi o to, że jedna z sędzi uznała, że Rodzina 500 plus „to nie jest świadczenie wspierające rodzinę i bez względu na to, że ktoś jest bardzo bogaty czy biedniejszy – wszyscy otrzymują na drugie i kolejne dziecko 500 zł”.

– Pani sędzia uznała, że należy to wliczyć do ogólnego stanu finansowego rodziny – zauważa Elżbieta Witek.

Na uwagę, że o tym problemie mówili specjaliści, jeszcze gdy ustawą zajmował się parlament, odparła, że w projekcie Rodzina 500 plus jest wyraźnie zapisane, które zasiłki wliczają się do świadczenia, od którego należy się na pierwsze dziecko, a od którego nie, w tym także były alimenty.

– W kwestii Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w kwestii alimentów nastąpiła taka luka, która powoduje, że sędziowie mogą sobie interpretować, jak chcą. Dziwię się, szczerze mówiąc, że pani sędzia zapomniała o tym, nie poznała dobrze ustawy Rodzina 500 plus, nie wiedziała, że to nie jest zasiłek – mówi Elżbieta Witek.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, która spowoduje, że świadczenie z programu Rodzina 500 plus nie będzie obniżać wysokości świadczeń alimentacyjnych. Absurdem nazwał sytuację, kiedy alimenty mogą zostać obniżone z powodu otrzymywania 500 zł na dziecko.

W prezydenckim projekcie zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym proponuje się zmianę artykułu, regulującego kwestię wpływu świadczeń z programu Rodzina 500 plus na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego. „Zmiana polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego” – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazują jego autorzy, pozwoli to na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (wprowadziła ona program „Rodzina 500 plus”) zgodnie z intencjami ustawodawców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Karolcia, 2016-04-25 23:22:40

    Nobi dobrze, bo pseudo tatusiowie tylko patrzą i kombinują jak tu umyć całkowicie ręce od dziecka. Jak dla mnie to minimum alimentacyjne powinno być po 500 zl oraz 500 zl z kieszeni matki to daje razem 1000 zl co spokojnie starczy na utrzymanie dziecka.