PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzina 500 plus: Ruszają szkolenia dla urzędników

  • MIW    19 lutego 2016 - 11:00
Rodzina 500 plus: Ruszają szkolenia dla urzędników
Elżbieta Rafalska, szefowa resortu pracy zapewnia, że ministerstwu zależy, aby samorządy otrzymały kompleksowe wsparcie przt wdrażaniu programu 500+. (Fot. : www.mpips.gov.pl).

• Pracownicy ministerstwa będą prowadzić szkolenia dla urzędników obsługujących program "Rodzina 500+" w całej Polsce. 
• Przygotowany został też podręcznik instruktażowy dla samorządów.
• - Zależy nam, by samorządy otrzymały kompleksowe wsparcie – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Dziś (19 lutego) rozpoczęły się szkolenia dla pracowników gmin, którzy będą przyjmować wnioski i wypłacać świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Jak zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzić je będą pracownicy Departamentu Polityki Rodzinnej i Departamentu Informatyki tego resortu oraz pracownicy właściwych urzędów wojewódzkich.

Wsparcie dla samorządów

– Polskie rodziny czekają na start programu „Rodzina 500 plus”. Zależy nam by samorządy, które będą odpowiedzialne za wypłaty tych pieniędzy otrzymały od nas kompleksowe wsparcie i były w pełni przygotowane na 1 kwietnia – podkreśla Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przedstawiciele resortu informują, że przygotowany został też podręcznik instruktażowy dla samorządów. Znajdują się w nim informacje o m.in. założeniach programu, zasadach ustalania dochodu rodziny, składaniu wniosku drogą elektroniczną oraz procedurze przyznawania świadczenia.

Przypomnijmy, że 17 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Rozpoczęło się vacatio legis, czyli czas, w którym samorządy przygotowywać się będą do obsługi programu, na którą gminy otrzymają 2 proc. prowizji od wypłaconych świadczeń. W kolejnych latach będzie to 1,5 proc.

Jak złożyć wniosek o świadczenie?

Planowany start programu to 1 kwietnia br. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jojo, 2016-02-22 20:56:30

    To teraz pytanie- kto szkoli urzędników? MPiPS? Zapewne jakaś firma, która zgarnęła za to sporo kasy. Niech zgadnę - ASSECO czy Sygnity? Na jedno wychodzi. CZy to nie Ci sami co zgarnęli 45 mln zł za Empatię?