PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok 2013 bez 79 sądów rejonowych

  • PAP    29 grudnia 2012 - 10:00
Rok 2013 bez 79 sądów rejonowych

Od nowego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. "Dzięki temu sądy będą lepiej służyć obywatelom" - ocenia resort sprawiedliwości. Środowiska sędziowskie krytykują reorganizację.
Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała dotychczas kilkanaście wniosków sędziów znoszonych sądów o przeniesienie ich w stan spoczynku, do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło z kolei kilkadziesiąt odwołań sędziów od decyzji o przeniesieniu ich do większych sądów.

Rozporządzenie w sprawie sądów rejonowych minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał na początku października. Po zmianach sądy rejonowe, w których jest do dziewięciu etatów sędziowskich włącznie, zostaną przekształcone w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

"Zmienią się pieczęcie i tablice na budynkach sądów, które od 1 stycznia staną się wydziałami zamiejscowymi innego sądu rejonowego. Z inną nazwą, ale w tym samym miejscu, z tymi samymi sędziami i urzędnikami sąd nadal będzie funkcjonował; wciąż będzie można w nim załatwić istotne dla obywateli sprawy np.: złożenie pozwu czy wniosku o wpis do księgi wieczystej" - zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czytaj też: Reorganizacja sądów jest przesądzona

Zmiany krytykują samorządy i organizacje sędziowskie: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Stowarzyszenie Sędziów "Themis". Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły także wnioski posłów PSL i KRS o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

"Jestem przeciwnikiem tej likwidacji sądów. Postulowano, aby dużym sądom rejonowym odebrać część podległych im oddalonych obszarów i przekazać sądom mniejszym. Wtedy obciążenie sądów także wyrównałoby się" - powiedział sędzia Waldemar Żurek z KRS. Dodał, że resort sprawiedliwości przy reorganizacji "zdecydował się jednak pójść po linii najmniejszego oporu".

W 79 małych sądach rejonowych łączonych z innymi orzeka ponad 550 sędziów. Otrzymali oni od swych prezesów decyzje o przeniesieniu do innych ośrodków. Kilkudziesięciu z nich odwołało się od tych decyzji do ministerstwa. "Odwołania będą przekazywane niezwłocznie do Sądu Najwyższego, który je rozpatrzy" - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.

Z kolei do KRS - jak poinformowała Rada - wpłynęło 15 wniosków sędziów o przeniesienie w stan spoczynku w związku z reorganizacją. Spośród tych wniosków osiem dotyczy sędziów sądu w Kościerzynie, zaś siedem sędziów sądu w Strzyżowie. MS już w październiku wskazywało, że nie ma podstaw do przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

"Rada analizuje pod kątem prawnym, czy na tym etapie powinniśmy te wnioski rozpoznawać, czy przesłać je do ministra, na którego wniosek następowałoby przeniesienie w stan spoczynku" - powiedział sędzia Żurek. Dodał, że Rada powinna rozstrzygnąć problem najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu w pierwszej połowie stycznia.

Rada poinformowała też, że minister sprawiedliwości poinformował już ośmiu sędziów z Kościerzyny, że nie zamierza skorzystać z przynależnego mu uprawnienia do skierowania do KRS wniosku o przeniesienie ich w stan spoczynku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • TLu, 2013-01-02 15:37:20

    To wielka tragedia dla sędziów, że będą musieli ruszyć szacowne zadki i pojechać do siedziby sądu i popracować, zamiast się nudzić w małych sądach. Nagle ośmiu sędziów z Kościerzyny i siedmiu ze Strzyżowa zauważyło, że nadają się na emeryturę. Gdyby nie zmiany to by dalej czuli się pełni sił i wigor...u? Co za obłuda za pieniądze podatników.  rozwiń
  • Były wyborca PO, 2013-01-01 22:39:37

    Przez filozofa Gowina i jego 8 wiceministrów - PO na pewno przegra wybory. Tak durnej decyzji o likwidacji 1/4 sądów żaden kraj nie podejmuje. Proponuję aby wyborcy z obszarów zlikwidowanych 79 Sądów rejonowych głosowali p-ko PO i jego ministrowi. W naszym 54000 powiecie tak właśnie będzie!!! Dl...aczego nie likwidujecie (do PO!) 23 Oddziałow Terenowych ANR i podległe im około 50 tzw.Gospodarstw Administracji mieniem , gdzie zatrudnia się tabuny członków PSL i PO????  rozwiń