PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok rządów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego: Pieniądze na ważne instytucje kulturalne

  • aw/PAP    15 listopada 2016 - 12:25
Rok rządów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego: Pieniądze na ważne instytucje kulturalne
Wicepremier Piotr Gliński podsumował rok prac swojego resortu (fot.twitter)

• W mijającym roku udało nam się przygotować budżet dla kultury, który po raz pierwszy przekroczy 1 proc. budżetu państwa - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który podsumował roczne prace resortu.
• Zaznaczył, że dzięki tym nakładom będzie można "współprowadzić dziewięć nowych, bardzo istotnych w sensie regionalnym, instytucji kultury".
"Przede wszystkim w mijającym roku udało nam się przygotować znacznie lepszy budżet dla kultury. Po raz pierwszy ten budżet będzie przekraczał 1 proc. budżetu państwa. W 2017 roku wydatki na kulturę wzrosną realnie o 6 proc., czyli o ponad 200 mln zł" - powiedział Gliński.

Minister kultury zaznaczył, że dzięki tym nakładom będzie można "współprowadzić dziewięć nowych, bardzo istotnych w sensie regionalnym, instytucji kultury". Wymienił m.in. Teatr Polski w Warszawie, Teatr Lalek w Bielsku-Białej, zespoły Śląsk i Mazowsze, filharmonie w Szczecinie i Rzeszowie, Teatr Wielki w Łodzi. "To istotnie zwiększy możliwości kreatywne, twórcze tych instytucji" - podkreślił.

Gliński przypomniał też, że w minionym roku prace w resorcie kultury rozpoczęły się od sformułowania misji i celów polityki kulturalnej Polski.

"Ta misja to zapewnienie ochrony dziedzictwa narodowego i rozwój polskiej kultury, jako podstawowego składnika polskiej państwowości i wspólnoty politycznej. Chcemy tę misję realizować wraz z obywatelami Rzeczypospolitej, ze środowiskami twórczymi i naukowymi, z organizacjami pozarządowymi, z Kościołami, związkami wyznaniowymi, ale także z odpowiedzialną opozycją polityczną" - zapewnił Gliński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.