PARTNER PORTALU
  • BGK

Rolnicy blokują drogę nr 15 w Gniewkowie

  • PAP    10 listopada 2011 - 13:16
Rolnicy blokują drogę nr 15 w Gniewkowie

Kilkudziesięciu rolników rozpoczęło godzinną blokadę drogi krajowej nr 15 Toruń-Inowrocław w Gniewkowie. Domagają się wstrzymania sprzedaży tzw. mienia wiejskiego.
Jak poinformował sołtys wsi Kijewo Waldemar Bednarski, protest ma zapobiec próbie sprzedaży przez gminę Gniewkowo 46 hektarów ziemi, które dotychczas dzierżawili od samorządu miejscowi rolnicy.

„Nie udało nam się dotychczas porozumieć z gminą w tej sprawie i dlatego zdecydowaliśmy się na protest” – zaznaczył Bednarski.

Powodem sporu jest ziemia, którą miejscowej społeczności przekazały w spadku sto lat temu dwie zmarłe bezpotomnie siostry. Po 1989 roku grunt został komunalizowany, a teraz gmina zdecydowała się wystawić go na przetarg.

Dotychczas sporna ziemia była dzierżawiona w kawałkach przez 20 miejscowych rolników. „Zdaję sobie sprawę z tego, że to dla nich strata, bo płacili niewysoki czynsz i otrzymywali dopłaty unijne, ale nasze działanie podyktowane jest interesem publicznym” – ocenił burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.

W przetargu mogą wziąć udział tylko mieszkańcy sołectwa Kijewo, ale rolnicy utrzymują, że nie są w stanie zapłacić kwot oczekiwanych przez gminę. Sprawa została przez nich skierowana do sądu administracyjnego, bo uważają, że sprzedaż powinna zostać zaakceptowana przez zebranie wiejskie, a tego warunku nie spełniono.

Termin przetargu wyznaczono na 16 listopada. Protestujący domagają się, by samorząd zaczekał z jego przeprowadzeniem do czasu ogłoszenia decyzji sądu w tej sprawie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • JOTKA, 2011-11-11 08:43:53

    A jeżeli to dla tej garstki rolników dzierzawiacych po kawalku , jedyne zródlo utrzymania, to co w zamian oferuje im władza? Zasiłek z MOPS-u, czy tak jak pisze"Marcin" miejsca pracy także dla nich / jak nie przedewszystkim!/. Raz sprzedana ziemia , juz nie wróci. Trudna sprawa.
  • Marcin, 2011-11-10 16:38:28

    46 ha dzierżawią kilku rolników taka powierzchnia powinna być przypisana jednemu. Należy wziąć pod uwagę pod co ma być ten teren przeznaczony jeśli znajdą się chętni. Jeśli będą przynosić miejsca pracy to jak najbardziej należy go sprzedać. Taki teren podzielony na kilku rolników nie daje większych ...korzyści. Należy walczyć z rozdrobnieniem rolnictwa, bo zawsze będzie ubóstwo na wsi. Gospodarstwa powinny mieć status "aktywnego rolnika" od 30 ha. Nie jestem tylko za tym, aby w Polsce istniały gospodarstwa wieloobszarowe ponad 100 ha, bo taki system też nie sprzyja bioróżnorodności.  rozwiń