PARTNER PORTALU
  • BGK

Roporządzenie niezgodne z Konstytucją?

  • AW/krakow.pl    22 lutego 2011 - 16:39

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski napisał do premiera Donalda Tuska wniosek o uchylenie fragmentu rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia ubiegłego roku w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa.
- To rozporządzenie zostało wydane niezgodnie z Konstytucją, a dodatkowo uderza w finanse samorządów – uważa prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Od 2011 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia ubiegłego roku, gminy muszą wliczać do swojego długu - oprócz kredytów i obligacji - również zobowiązania wynikające z dotacji unijnych czy z umów z odroczonym terminem płatności. Zmienia to sposób wyliczania długów, co jest szczególnie istotne dla samorządów, które utrzymują swe zadłużenie na granicy dopuszczalnego poziomu 60 proc. Problem dotyczy także Krakowa.

Dlatego prezydent wystosował do Premiera Rządu RP wniosek o ponowną analizę rozporządzenia. Powołując się na wyroki Trybunału Konstytucyjnego, Jacek Majchrowski poddał w wątpliwość ustawowe upoważnienie do wydawania tego typu aktów prawnych. „Materia, która zawarta jest w § 3 pkt. 2 nie jest objęta upoważnieniem ustawowym, co narusza art. 92 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej” – napisał m.in. Prezydent Miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.