PARTNER PORTALU
  • BGK

Rosjanie podziwiają Elbląg

  • newseria.pl    5 lipca 2012 - 10:32
Rosjanie podziwiają Elbląg

Kaliningrad zacieśnia współpracę z Elblągiem. Zainteresowani są m.in. zakupem obiecujących pod względem biznesowym nieruchomości.
Zainteresowani są też korzystaniem z polskich doświadczeń związanych z organizacją Euro 2012 przed MŚ w Piłce Nożnej, które w 2020 r. odbędą się w Rosji. Obszarem spornym jest energetyka. – Mamy tu odmienne strategie – tłumaczy Grzegorz Nowaczyk, prezydenta Elbląga.

– Rosjanie podziwiali Strefę Kibica, którą stworzyliśmy jako jedyni w województwie. Mówię to bez ironii dlatego, że w roku 2018 w Rosji odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, a Kaliningrad ma być jednym z miejsc rozgrywania meczów – mówi Grzegorz Nowaczyk. – Przy takich okazjach staramy się rozmawiać z sąsiadami na temat ich oczekiwań inwestycyjnych.

Okazuje się, że ich zainteresowania koncentrują się głównie wokół rynku nieruchomości.

– Zależy im nie tylko na kupnie mieszkań, ale także na zainwestowaniu w takie nieruchomości, na których możne powstać dobry projekt biznesowy – zdradza Nowaczyk. – Wschodni sąsiedzi są także zainteresowani wszelkimi przedsięwzięciami związanymi z branżą IT. Natomiast o gazie łupkowym nie rozmawiamy.

Polska strategia zakłada poszukiwanie gazu łupkowego, także po to, by uniezależnić się od rosyjskiego gazowego potentata Gazpromu. Rosjanie z kolei oczekują, że będziemy coraz więcej od nich kupować tego cennego źródła energii.

– Rosjanie chcieliby, żebyśmy odbierali od nich energię, która ma być produkowana niedaleko Kaliningradu. Takie rozmowy odbywały się już półtora roku temu – dodaje prezydent Elbląga.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.